Życie Podkarpackie nr 38/2017 Życie Podkarpackie nr 38/2017

Życie.pl, nr 263/2017, Środa 20 września 2017 r., Filipiny i Eustachego
Przemyscy koszykarze powalczyli przez 20 minut
Przemyślanie dzisiejszego (11 marca br.) wieczoru przez 20 minut potrafili przeciwstawić się znacznie mocniejszemu kadrowo przeciwnikowi. Kiedy jednak zaczęło brakować sił podstawowym graczom, katowiczanie nie mieli żadnej litości. Wygrali zdecydowanie i prowadzą w serii play-off II ligi 1:0. Czy zakończą rywalizację 19 marca br. w Przemyślu?
Cezary Gumiński (biały strój) był najskuteczniejszym graczem przemyślan w Katowicach.

W fazie zasadniczej przemyślanie dwukrotnie nie mieli większych szans z ekipą z Katowic, naszpikowaną znanymi i cenionymi graczami. Nie znaczyło to jednak, że mają pojechać na Śląsk z podniesionymi rękoma i prosić o jak najniższy wymiar kary. Chcieli powalczyć na tyle, na ile pozwalały im umiejętności, możliwości, a przede wszystkim siły. Tych wystarczyło im na pierwsze dwie kwarty. Gospodarze spotkanie zaczęli od prowadzenia po punktach Mariusza Piotrkowskiego, ale potem mogli tylko przyglądać się ładnym, zespołowym i pomysłowym akcjom przemyślan. Długo nie mogli także rozgryźć ich dobrej postawy w defensywie. Na punkty Piotrkowskiego „trójką” odpowiedział, znajdujący się w końcówce sezonu w bardzo dobrej dyspozycji Cezary Gumiński. W 3. min trafił Artur Mikołajko (4:5), a potem nastąpił skuteczny okres gry całego przemyskiego zespołu i punktowy odjazd. W 6. min, po akcji Konrada Strzępka i kolejnej celnej przymiarce zza linii 6,75 m C. Gumińskiego było już 8:15. Dwie minuty później, po dwóch celnych rzutach wolnych tego samego gracza (11 pkt w I kwarcie), nawet 10:19. Ostatecznie przemyślanie pewnie wygrali I ćwiartkę. W II kwarcie także trwała wyrównana walka z tym, że stroną posiadającą niewielką punktową przewagę byli miejscowi. Co prawda w 13. min przymierzył Grzegorz Płocica (23:28), ale za kilka chwil, po rzucie zza łuku Jarosława Kolendy był już remis 28:28, a po wjeździe pod kosz Karola Leszczyńskiego 30:28. To jednak nie zniechęciło gości. Na 42 s przed zejściem do szatni na 42:42 wyrównał rzutem za 3 pkt G. Płocica. I połowa mogła zakończyć się remisowo, ale na 6 s przed finałem C. Gumiński przy stanie 44:42 wykorzystał jeden z dwóch rzutów osobistych. 20. min – 44:43.

Początek III kwarty zdecydowanie należał do katowiczan, którzy szybko wypracowali sobie w miarę bezpieczną przewagę. Pierwsze cztery minuty wygrali 10:0. Po punktach doświadczonego Łukasza Grzegorzewskiego w 24. min wygrywali 54:43. Z każdą kolejną minutą szło im coraz łatwiej. Rotacja w składzie, zmienność pozycji, szukanie wolnych przestrzeni i zacieśnienie szyków obronnych były przeszkodą nie do przebycia dla słabnących gości. W 29. min Ślązacy po punktach Mateusza Muchy odskoczyli na 68:51 i w zasadzie było już pozamiatane. Po pół godzinie gry wynik brzmiał 73:55. W ostatniej ćwiartce nic się nie zmieniło, oprócz tego, że przewaga swobodnie grających faworytów jeszcze urosła. Przemyślanie zmuszeni byli już grać bez Artura Mikołajki, który spadł za 5 fauli. W 36. min prowadzili już 84:61, kiedy za 3 pkt przymierzył Bartosz Stawowski. Okazało się jednak, że nie była to najwyższa ich przewaga w tym pojedynku. Takową był wynik końcowy, czyli 91:67. Postarał się o to na 44 s przed finalną syreną Marek Bienioszek, trafiając 11. „trójkę” dla swojego zespołu w tym spotkaniu.

AZS AWF Mickiewicz Katowice – AZS PWSW MCS Daniel Przemyśl 91:67 (16:21, 28:22, 29:12, 18:12)
Punkty: K. Nowak 19, Ł. Grzegorzewski 14 (2x3), Ł. Szczypka 12 (3x3), K. Leszczyński 10 (2x3), M. Mucha 8, B. Stawowski 8 (2x3), J. Kolenda 7 (1x3), M. Piotrkowski 6, P. Karpacz 4, M. Bienioszek 3 (1x3), P. Olczak 0 (AZS AWF); C. Gumiński 22 (2x3), G. Płocica 14 (2x3), K. Strzępek 13, A. Mikołajko 8, W. Majka 4, B. Reichert 4, M. Sajnóg 2, K. Grzegorzak 0 (MCS Daniel).
Sędziowali: Bartosz Kosmala i Agata Czopor (oboje z Krakowa). Widzów: 100. Stan rywalizacji: 1:0 dla AZS AWF Mickiewicz.