Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 172/2018, Czwartek 21 czerwca 2018 r., Alicji i Alojzego
Opublikowano
Jarosław, Lubaczów, Przemyśl, Przeworsk
Najlepsi Sołtysi Roku 2016!
Że praca sołtysa cieszy się dużym szacunkiem w naszych najmniejszych ojczyznach, dowodzi spore zainteresowanie 5. edycją naszego plebiscytu. Spośród przeszło 10 tys. głosów najwięcej – 1222 – przyznaliście Dariuszowi Kinaszowi, sołtysowi Wapowiec. Do niego należy honorowy tytuł Najlepszego Sołtysa Roku 2016!
fot. Aleksandra Nowotyńska
Spośród niemal 400 sołtysów z 4 powiatów do finału dotarło 44; 19 z powiatu przemyskiego, 11 z jarosławskiego, 5 z lubaczowskiego i 9 z przeworskiego. Oprócz pana Dariusza Kinasza wyróżniliśmy także najlepiej ocenionych przez Was sołtysów z pozostałych 3 powiatów. Oprócz honorowego tytułu otrzymali oni nagrody ufundowane przez starostów z ich powiatów. W kolejnych numerach Życia Podkarpackiego przybliżymy sylwetki całej zwycięskiej czwórki. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy sukcesu!

Najlepszy Sołtys Roku 2016

DARIUSZ KINASZ, sołtys wsi Wapowce (gmina Przemyśl), I kadencja 

fot. Aleksandra Nowotyńska

– Jestem bardzo zaskoczony i szczęśliwy, że wygrałem. Dziękuję mieszkańcom za głosy, ale też za wszelkie ich wsparcie, które w pracy sołtysa jest niezbędne. Sprawuję tę funkcję od niedawna, ale w samorządach działam od 15 lat. Wszystko zaczęło się od założenia stowarzyszenia OSP, kiedy zebrało się kilka osób, które chciały coś zrobić dla naszej wioski. Potem powstało Stowarzyszenie dla wsi Wapowce i bardzo dobrze nam się wszystkim współpracuje. Wspieramy się, działamy razem. Współpraca z radnymi i włodarzem gminy również bardzo dobrze się układa, staramy się uzupełniać w każdym działaniu. To ważne, bo dobry sołtys powinien być dla każdego, starać się rozwiązywać problemy, ostrożnie łagodzić konflikty, aby jednoczyć społeczność. Efektem są wyremontowane drogi, poprawione chodniki i najważniejsze – zintegrowana społeczność. Najważniejszą inwestycją jest dla nas budowa wodociągu, bo chcemy w końcu funkcjonować normalnie. Chcę też zrobić boisko wielofunkcyjne, drogę do przedszkola... Planów nie brakuje. W dążeniu do celu trzeba być upartym, a ja nie zniechęcam się łatwo i lubię działać społecznie. To scheda po ojcu.

Starosta powiatu przemyskiego Jan Pączek:

– Cieszę się, że to już 5. edycja konkursu, który wspaniale przyczynia się do promocji sołectw. W naszym powiecie jest ich niemal 140, a dzięki plebiscytowi mieszkańcy dowiedzieli się o ich osiągnięciach. Gratuluję laureatom i cieszę się, że zwycięstwo przypadło sołtysowi powiatu przemyskiego. Życzę sołtysom powodzenia i satysfakcji z pracy, która nie jest łatwa. Dobrze o tym wiem, ponieważ 25 lat przepracowałem w gminie. Sołtys jest tą osobą, która pośredniczy między władzą a mieszkańcami. Poznaje ich bolączki, ale i radości, bo jest najbliżej. 

fot. Aleksandra Nowotyńska


Najlepszy sołtys powiatu przeworskiego

 ŁUKASZ PIENIĄŻEK, sołtys wsi Dębów (gmina Gać), I kadencja

fot. Aleksandra Nowotyńska

– Jestem mile zaskoczony wynikiem konkursu, zwłaszcza że funkcję sołtysa sprawuję po raz pierwszy. Jestem szczęśliwy, że otrzymałem tak wielki dowód zaufania od mieszkańców i niezmiernie im wdzięczny. Serdecznie dziękuję pani wójt Grażynie Pieniążek za dotychczasową współpracę. Jestem bezpośrednim łącznikiem między mieszkańcami a władzą, dlatego jest ona szczególnie ważna. Jako sołtys staram się na bieżąco rozwiązywać problemu mieszkańców. Aby dobrze zrozumieć ludzi, trzeba się nauczyć słuchać tego, o czym głośno nie mówią, być wyczulonym na bolączki i starać się pomagać. Jestem osobą otwartą, staram się obiektywnie podchodzić do każdej sprawy, działać z uporem. Współpracujemy z młodzieżą, nauczycielami, kołem gospodyń dla wspólnego dobra. Chciałbym zorganizować cykliczne imprezy na poziomie wiejskim, na przykład wigilię dla wszystkich mieszkańców. Mam nadzieję, że ten pomysł ożyje i wejdzie do tradycji. W najbliższej przyszłości priorytetem jest generalny remont budynku OSP. Wymaga to sporych nakładów pracy i finansów, ale wierzę, że się uda!

Starosta powiatu przeworskiego Zbigniew Kiszka:

– Dziękuję redakcji za plebiscyt, który od lat cieszy się powodzeniem. To forma docenienia pracy sołtysa, która jest niemal społeczna. Wynagrodzenie jest niewielkie, można umownie powiedzieć, że wystarczy na te buty, które sołtys musi schodzić, kursując między mieszkańcami a urzędami. Łukasz Pieniążek jest na samym początku swojej kariery, życzę mu, aby wytrwał w tej trudnej pracy. Jego rolą jest łagodzić problemy mieszkańców i docierać z do tych, którzy mają wpływ na ich rozwiązywanie. Gratuluję zwycięzcom, życzę kolejnych sukcesów i realizacji tej trudnej misji.

fot. Aleksandra Nowotyńska


Najlepszy sołtys powiatu lubaczowskiego

MARIAN PACHOŁEK, sołtys wsi Dachnów (gmina Cieszanów), I kadencja

fot. Aleksandra Nowotyńska

– Dziękuję za zaangażowanie wszystkim, którzy oddali na mnie głos i pomogli zdobyć honorowe wyróżnienie. Jest mi niezwykle miło. Sołtysem jestem od 2 lat, ale wcześniej przez 3 kadencje byłem radnym, dzięki czemu jest mi teraz łatwiej. Dobra współpraca to podstawa, jeśli ludzie chcą działać wspólnie, to musi się udać zrealizować zamierzenia. Wiele się dzieje! Właśnie dziś ruszył remont chodnika, o który zabiegaliśmy długo. Cała wioska jest wyasfaltowana, a dla rolników, którzy mają nowoczesny sprzęt, utwardziliśmy już 500 metrów drogi. Planujemy zrobić dom pogrzebowy, wielu mieszkańców o to postulowało. Przez naszą miejscowość przechodzą drogi do granicy, ruch jest duży i pilnie potrzebny nam chodnik. Będziemy o to zabiegać. Nasz dom kultury stanowi piękną wizytówkę wsi, szkoła jest wyremontowana, boisko sztucznie oświetlone, by można było grać nocą. Praca sołtysa bywa ciężka, bo nie da się dogodzić wszystkim, ale trzeba się starać dobrze żyć z mieszkańcami. Słuchać, co mówią i podchodzić do problemów ze spokojem, dlatego staram się zawsze wychodzić do ludzi.

Sekretarz powiatu lubaczowskiego Władysław Szyk:

– Gratuluję redakcji okrągłego jubileuszu tego potrzebnego konkursu. Gratuluję też zebranym tu sołtysom zwycięskiego wyjścia z rywalizacji. Ich sukces przyczynia się też do promocji powiatu, gminy i małej ojczyzny, jaką jest wieś. Każdy sołtys walczy o dobro swojej miejscowości, o ich uznaniu w oczach społeczeństwa świadczy zdecydowana przewaga głosów pozytywnych nad negatywnymi. Gratuluję też serdecznie sołtysowi z Dachnowa, który zdeklasował innych kandydatów z naszego powiatu. Życzę mu powodzenia i wytrwałości w dalszej pracy.

fot. Aleksandra Nowotyńska


Najlepszy sołtys powiatu jarosławskiego

DANUTA KOPEĆ, sołtys wsi Wietlin (gmina Laszki), II kadencja

fot. Aleksandra Nowotyńska

– Serdecznie dziękuję głosującym za każdego SMS-a, ale też za zaufanie i zaangażowanie, bo dzięki nim otrzymałam to honorowe wyróżnienie. To dla mnie zaszczyt i duże zaskoczenie. Moim priorytetem jest współpraca z wieloma osobami; radnymi, dyrekcją szkoły, władzami gminy, piłkarzami, młodzieżą, paniami z koła gospodyń, bo w pojedynkę nic nie udałoby się zrobić! Jestem uparta, małymi kroczkami zmierzam do celu, jeśli trzeba stanąć przy swoim, robię to, ale potrafię też słuchać i współdziałać. Dobry sołtys musi umieć zaufać innym, słuchać podpowiedzi mieszkańców, nie może skupiać się tylko na własnych celach. Dzięki poprzednim i obecnym władzom gminy wyremontowaliśmy świetlicę, drogi, część chodnika, szkołę, udało się kupić strażakom nowy pojazd, zrobiliśmy plac zabaw. Wciąż jednak jest wiele do zrobienia. Najważniejszą bolączką  jest brak kanalizacji. Chcieliśmy też stworzyć siłownię dla młodzieży, aby oprócz świetlicy miała inne miejsce na wypompowanie energii. Liczę na dalszą owocną współpracę dla wspólnego dobra.

Sekretarz powiatu jarosławskiego Stanisław Sopel:

– Dziękuję redakcji za wspaniały pomysł na ten konkurs, który pozwala docenić pracę osób działających na najniższych szczeblach władzy. Zanim zacząłem urzędować w starostwie, miałem okazję bliżej poznać pracę sołtysa. To osoby, które są za rzadko doceniane. Jeśli coś dobrego uda się zrealizować, chwali się kogoś innego, a gdy pojawią się problemy – mieszkańcy idą prosto do sołtysa. Dlatego składam wszystkim Państwu swój szacunek. Gratuluję sukcesu, głosy uznania świadczą o zaufaniu społecznym, docenieniu pracy przez mieszkańców i o tym, że dobrze się Państwo z niej wywiązują. 

fot. Aleksandra Nowotyńska


Pierwsze "trójki" plebiscytu

Dariusz Kinasz (Wapowce) Gmina Przemyśl
Piotr Segelin  (Bircza) Gmina Bircza
Tadeusz Potoczny (Trójczyce) Gmina Orły
Łukasz Pieniążek (Dębów) Gmina Gać
Ryszard Balawender   (Białoboki) Gmina Gać
Stanisław Sosnowski  (Siennów) Gmina Zarzecze
Marian Pachołek (Dachnów ) Gmina Cieszanów
Bożena Zygarlicki (Stary Lubliniec) Gmina Cieszanów
Władysław Swatek  (Chlewiska) Gmina Narol
Danuta Kopeć  (Wietlin) Gmina Laszki
Halina Bachmat (Korczowa) Gmina Radymno
Olga Oczak (Cząstkowice) Gmina Roźwienica
5 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
mn4568 193.242.142.74 14.11.2016

wszystko za pieniadze

user
GULA 5.173.195.235 17.11.2016

kurcze pieczone a gdzie sołtys Radawy ???

user
re 94.40.33.224 17.11.2016

Szeryfa z źurawicy  tez nie  wybrano  może  drugim  razem  jak będą  Oscary 

user
Mikołaj 188.191.200.90 23.11.2016

A kiedy sołtys z Dębowa będzie zwracał kasę za SMS a na wigilię czuję się już zaproszony ha ha

user
peq 46.215.43.66 09.12.2016

A kiedy będą wybory na starostę powiatu Przemyskiego bo chce wystartować  D:

nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium