Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 145/2018, Piątek 25 maja 2018 r., Urbana i Grzegorza
Opublikowano
Przemyśl
Przemyskie akcenty podczas polsko-węgierskiego święta
18, 19 i 20 marca w Budapeszcie z udziałem prezydentów Polski i Węgier odbywały się uroczystości centralne Dnia Polsko-Węgierskiej Przyjaźni. Nie zabrakło przemyskich akcentów.
fot. Aleksandra Nowotyńska
Kameralistki Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu. Słuchacze Wielkopostnej refleksji nie kryli łez wzruszenia.
Choć Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, Węgiersko-Polskiej w obu krajach ustanowiono na 23 marca, tegoroczna impreza rozrosła się na 3 dni. Coroczne świętowanie odbywa się naprzemiennie w obu państwach, umacniając tym przyjaźń i pogłębiając wzajemne kontakty. W tym roku gospodarzem imprezy był Budapeszt. 
fot. Aleksandra Nowotyńska
Jadwiga Kot – sopran, Magdalena Betleja – skrzypaczka i Monika Wilińska-Tarcholik – pianistka.
19 marca w bazylice św. Stefana odbyła się polsko-węgierska msza święta, w której udział wzięli prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Węgier János Áder. Oprawę muzyczną tego wyjątkowego wydarzenia, oprócz chórów, zapewniły kameralistki przemyskiego Towarzystwa Muzycznego: Jadwiga Kot – sopran, Magdalena Betleja – skrzypaczka, obie pracujące w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. A. Malawskiego w Przemyślu oraz Monika Wilińska-Tarcholik – pianistka.
Artystki wystąpiły też w Niedzielę Palmową w budapesztańskim kościele polskim pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych z koncertem Wielkopostna refleksja, wzruszając zebraną Polonię do łez. Wydarzenie zorganizowane zostało przy współpracy Ambasady RP w Budapeszcie, Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech, Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu, Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech, Samorządu Polski Miasta Stołecznego Budapesztu XI dzielnicy Újbuda i współpracującej z prężnie działająca Polonią fundacji „Perła Galicji”. Podczas koncertu obecny był konsul Andrzej Kalinowski, przemyślanin z pochodzenia.
Pamiątkowe zdjęcie artystek z przedstawicielami węgierskiej Polonii. Od lewej: ks. Krzysztof Grzelak, proboszcz Polskiej Parafii Personalnej w Budapeszcie, Zdzisława Molnárné Sagun, prezes Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha i Domu Polskiego w Budapeszcie, Andrzej Kalinowski radca, kierownik referatu ds. konsularnych w Ambasadzie RP w Budapeszcie, Katarzyna Takácsné Kalińska, członek Zarządu Stowarzyszenia św. Wojciecha, s. Ewa Kaczmarek, przełożona generalna Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium