Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 171/2018, Środa 20 czerwca 2018 r., Bogny i Florentyny
Opublikowano
Przemyśl
Chcą reprezentować Polskę w Hiszpanii, szukają wsparcia
PCKiN „Zamek” oraz Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu, w szczególności Samorząd Uczniowski oraz Rada Rodziców, zapraszają 14 stycznia br. na Koncert Noworoczny. Wykonawcy zaprezentują utwory muzyki klasycznej, kolędy i pastorałki w twórczych aranżacjach. Wpływy z biletów przeznaczone zostaną na sfinansowanie udziału uczniów w Europejskim Festiwalu Muzyki Młodych w San Sebastian. O szczegółach przedsięwzięcia opowiada Antoni Guran, dyrektor ZPSM im. A. Malawskiego w Przemyślu.
fot. UM Jarosław

Od lat stara się Pan, aby młodzi muzycy z Przemyśla uczestniczyli w festiwalach organizowanych przez Europejską Unię Szkół Muzycznych. Aktualnie zabiega Pan, a także wiele innych osób, o wsparcie finansowe dla uczniów wyjeżdżających do Hiszpanii w pierwszym tygodniu maja br.

A.G.: – Ostatnio byliśmy w Austrii i we Włoszech.  W tym roku również chcielibyśmy wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Jest to niesamowita inicjatywa, przyjeżdża kilka tysięcy wykonawców z całej Europy w rozmaitym składzie – od tercetów po bendy, orkiestry symfoniczne, chóry, zespoły wykonujące muzykę oratoryjną. Grają w różnych miejscach, w zależności od tego, co prezentują – na scenie, na wolnym powietrzu bądź w kościołach, zabytkowych miejscach.

Co wiadomo na temat programu tegorocznego festiwalu?

A.G.: – Koncert inauguracyjny zaplanowano na czwartek. Dwa dni potrwają prezentacje, damy dwa koncerty, będziemy musieli się przemieszczać. Jeszcze nie wiadomo, gdzie wystąpimy, na pewno w okolicy San Sebastian. To piękne miejsce. W sobotę, na zakończenie, zagra orkiestra symfoniczna albo chóry. Kiedy byliśmy w Szwajcarii, na tę okoliczność został specjalnie napisany utwór. Być może, wracając, będziemy mogli wystąpić w Luksemburgu – dać koncert, przenocować, jechać dalej.

Jakie trudności stoją przed szkołą, uczniami, rodzicami?

A.G.: – Wyprawa jest dużym przedsięwzięciem. Oznacza przebycie ponad 2500 kilometrów tam i podobnie z powrotem. W jeden dzień nie pokonamy takiej trasy, czekają nas noclegi po drodze, co zwiększa nakłady finansowe. Rada Rodziców zadeklarowała, że pomoże znaleźć sponsorów, zdobyć fundusze, między innymi poprzez organizację koncertów, aby dofinansować przejazd. Koszt wynajmu autokaru dla 60 osób to ponad 30 tysięcy zł. 
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium