Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 144/2018, Czwartek 24 maja 2018 r., Joanny i Zuzanny
Opublikowano
Przemyśl
Muzyczna uczta na Zamku Kazimierzowski
Dwudziestu czterech muzyków, absolwentów Lwowskiej Akademii muzycznej im. M. Lysenki, stanowiących skład jednej z najlepszych orkiestr teatralnych na Ukrainie – Orkiestry Narodowego Akademickiego Ukraińskiego Teatru Dramatycznego im. M. Zańkowieckej – wystąpi przed przemyską publicznością w najbliższą sobotę, 7 lutego (g. 18), na scenie Zamku Kazimierzowskiego.
fot. Tomasz Beliński
Orkiestra Narodowego Akademickiego Ukraińskiego Teatru Dramatycznego im. M. Zańkowieckej – jedna z najlepszych orkiestr teatralnych na Ukrainie – wystąpi na zamkowej scenie w sobotę, 7 lutego.
Koncert jest kolejną odsłoną projektu pod hasłem „Zamkowe Teatralia 2015”, realizowanego przez Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek”. Składa się na niego m.in. szereg scenicznych widowisk, których tradycją są spotkania z artystami po występach. Ukraińskim muzykom dyrygować będzie Bogdan Moczurad – wykładowca Lwowskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury. Orkiestra ma na swoim koncie 8 albumów CD, zasłynęła z realizacji nietuzinkowego projektu, w którym – przy jej akompaniamencie – występują najlepsi niewidomi wokaliści z różnych regionów Ukrainy i Europy. Jej występy zawsze są przyjmowane z wielkim entuzjazmem. Muzycy słyną z atrakcyjnych programów koncertowych, obejmujących: utwory światowej i ukraińskiej klasyki, perły muzyki folklorystycznej, przeboje muzyki popularnej czy kompozycje jazzowe. 

. Tym razem w programie koncertu znajdą się m.in. utwory: J. Straussa, F. Lehara, A. Dvoraka, E. Cannio, M. Skoryka. Gościnnie z ukraińskimi muzykami wystąpi Teatr „Nikoli”, łączący w sobie elementy pantomimy, akrobatyki, komedii i tańca współczesnego, który zaprezentuje fragmenty spektaklu Nokturny Chopina, zdominowanego przez muzykę mistrza. Po lutowej muzycznej uczcie w ramach tegorocznych „Zamkowych Teatraliów” lokalni odbiorcy kultury będą mieli jeszcze okazję uczestniczyć w otwarciu marcowej wystawy malarstwa Jana Kantego Pawluśkiewicza Voyage, po której również zaplanowano spotkanie z autorem (9.03). Natomiast w kwietniu cały projekt zwieńczy monodram Belfer w mistrzowskim wykonaniu Wojciecha Pszoniaka.

nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium