Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 175/2018, Niedziela 24 czerwca 2018 r., Jana i Danuty
Opublikowano
Przemyśl
Doroczne kolędowanie w soborze św. Jana Chrzciciela
15 stycznia w przemyskim soborze archikatedralnym św. Jana Chrzciciela jak co roku spotkali się członkowie młodzieżowych grup wokalnych i wokalno-instrumentalnych z Przemyśla i Dubiecka, by wspólnie kolędować w duchu ekumenii i pojednania między narodami zamieszkującymi wschód Europy.
fot. Adam Erd
Wspólne kolędowanie tradycyjnie już zakończyło wykonanie kolęd Boh predwicznyj i Bóg się rodzi, novum tegorocznym był akompaniament orkiestry dętej, w cerkwi rzecz niebywale rzadka.
Pierwsza edycja wspólnego kolędowania w archikatedrze greckokatolickiej miała miejsce w 2003 r. Z roku na rok impreza się rozwijała, pojawiali się nowi wykonawcy, ku zdziwieniu wielu głównie młodzi ludzie, uczniowie przemyskich i podprzemyskich szkół. 
Od początku spiritus movens całego przedsięwzięcia byli Joanna i Piotr Szelążkowie, którym udało się do pomysłu przekonać pewną grupę samorządowców, w tym prezydenta miasta Przemyśla, wójta gminy Dubiecko oraz pracowników instytucji kultury działających na terenie miasta. 
W poprzednich latach finałowy koncert poprzedzony był kilkudniowymi warsztatami, a zdarzało się, że w imprezie uczestniczyło tylu chętnych, że trzeba było organizować dwa koncerty finałowe, aby każdy mógł zaprezentować swój program.

Tegoroczna edycja miała już zdecydowanie skromniejszą formę, a warsztaty przeniesiono na późniejszy termin. Była to już druga edycja imprezy, która odbywała się w cieniu wydarzeń na Ukrainie, o czym wspomniał w kończącym koncert wystąpieniu proboszcz parafii archikatedralnej ks. Bogdan Kruba. 
artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium