Życie Podkarpackie nr 3/2019 Życie Podkarpackie nr 3/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 19/2019, Sobota 19 stycznia 2019 r., Henryka i Mariusza
Opublikowano
Przemyśl
Wiosna w PCKiN „Zamek”
W niedzielę, 8 kwietnia br., ruszył kolejny muzyczny projekt na zamku. Dla przemyskiej publiczności zagrali: Maria Miszczak, Marcin Suszycki oraz Jakub Waszczeniuk. Miłośnicy klasyki oraz jazzu wysłuchali kompozycji z repertuaru G. Gershwina, D. Szostakiewicza, Kevina McKee, Eric Ewazen Trio.
fot. Aleksandra Białoń

Zakończyły się „Zamkowe teatralia”, związane z okresem świąteczno-zimowym. Wraz z nastaniem kolejnej pory roku przyszedł czas na realizację (...)

fot. Aleksandra Białoń

Z kolei Marcin Suszycki jest koncertmistrzem Filharmonii Poznańskiej. Niegdyś student Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, dziś występuje w roli wykładowcy tejże uczelni. Jest ponadto gościnnym koncertmistrzem znanej Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, skupiającej wybitnych młodych muzyków. Orkiestra gra m. in. pod batutą Krzysztofa Pendereckiego. Suszycki koncertuje z powodzeniem w Polsce i zagranicą, jest laureatem międzynarodowych konkursów kameralnych, a także Medalu Młodej Sztuki w kategorii muzyka.

Jakub Waszczeniuk – pierwszy raz w Przemyślu

W niedzielny wieczór, 8 kwietnia, muzykom rodem z Przemyśla towarzyszył mieszkający w Warszawie Jakub Waszczeniuk – pierwszy trębacz i solista orkiestry Sinfonia Varsovia, z którą współpracę rozpoczął już jako student IV roku Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Od tamtego czasu wystąpił z tą orkiestrą kilkaset razy, koncertując w najbardziej prestiżowych salach świata. Grał też z innymi znanymi orkiestrami, w tym m.in. pod batutą K. Pendereckiego. Współpracuje również z orkiestrami rozrywkowymi, m.in. Zygmunta Kukli i Tomka Szymusia, występując w popularnych programach telewizyjnych, np. w „Tańcu z gwiazdami”. Ponadto dokonał wielu nagrań płytowych dla takich artystów, jak: Grażyna Łobaszewska, Maryla Rodowicz, Lora Szafran, Katarzyna Groniec czy Piotr Rubik.

Waszczeniuk uchodzi za jednego z najlepszych trębaczy w Polsce. Wykłada na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Po koncercie artysta przyznał, że jest w Przemyślu pierwszy, jednak nie ostatni raz.

fot. Aleksandra Białoń
artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 3/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium