Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 170/2018, Wtorek 19 czerwca 2018 r., Gerwazego i Protazego
Opublikowano
Przemyśl
Twierdza Przemyśl – 15 film Janka Miszczaka
Przed tygodniem odbył się roboczy pokaz filmu "Twierdza Przemyśl", wyreżyserowanego przez Jana Miszczaka. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że to już jego piętnasty film i ten nieoficjalny jubileusz był pretekstem do rozmowy.
fot. Jacek Szwic
– Filmem zająłem się przez przypadek – mówi Jan Miszczak.

Jak to się stało, że po tylu latach dziennikarstwa gazetowego zająłeś się innym medium?

– To był czysty przypadek. Może dziesięć lat temu w urzędzie miasta zaproponowano mi, żebym napisał komentarz do filmu o parku miejskim. Odpowiedziałem, że chętnie zajmę się całym filmem. Poprosiłem o pomoc syna, który jest reżyserem w znanej wytwórni AT. Pomógł mi skompletować profesjonalną ekipę. Wiedziałem, jak ma wyglądać napisany reportaż, ale reportaż filmowy operujący obrazem to zupełnie coś innego. Wtedy na własny użytek wymyśliłem nowy gatunek – opowieść filmową, w której obraz byłby równoległy z tekstem. Zacząłem pracować z zawodowcami mającymi duże doświadczenie i zacząłem się od nich uczyć. To tak jakbym był w terminie u mistrzów.

Wobec tego przedstaw swoją ekipę.

– Producent Dariusz Gąsior – specjalista od zdjęć lotniczych, Ivan Mosny – Słowak mieszkający w Polsce, dysponujący doskonałym sprzętem, doświadczony operator Rafał Opaliński i montażysta Karol Marszałek, z którym się znakomicie rozumiemy, a to przy produkcji filmu jest niezwykle ważne.

Opowiedz, jak wygląda praca przy filmie.

– To naprawdę benedyktyńska robota. Kieruję się dwoma zasadami. Pierwsza, że nie można pominąć tego, co najważniejsze, a druga to odkryć i pokazać coś, czego wszyscy nie wiedzą, albo mało wiedzą. Wtedy na przykład film o Przemyślu zaskoczy samych przemyślan. Natomiast, jeżeli film będzie oglądany na przykład w innym kraju, to muszą być w nim elementy dla miasta najważniejsze. Dlatego zaczynając od ramówki scenariusza konsultuję się z ludźmi, którzy dobrze znają miejscowość, o której opowiada film. Dopiero później przechodzimy do zdjęć. Zwykle materiał wyjściowy do filmu, czyli surówka, który trwa trzydzieści minut, ma osiem lub więcej godzin. Kiedy po selekcji tego materiału mamy już prawie gotowy film, zabieram się za pisanie komentarza. Później już w montażowni zgrywamy komentarz z obrazem i podkładem muzycznym. Tak powstaje wersja robocza, która często wymaga korekty.

Wróćmy do ostatniego filmu Twierdza Przemyśl, o którym mówiłeś, że nie był łatwy do realizacji.

– Trudno było pokazać tylko same ruiny fortów, dlatego wykorzystaliśmy fragmenty archiwalnych filmów i zupełnie współczesne fotografie z wydarzeń związanych z tematyką forteczną. Atutem była możliwość pokazania fortów z lotu ptaka, czyli tego, czego normalny turysta nie jest w stanie zobaczyć. Ponieważ film nie był adresowany tylko do fachowców od Twierdzy, wplotłem legendy i sceny podkreślające atmosferę, jak na przykład ostatnie, bardzo symboliczne ujęcie z samotnym żołnierzem zasłuchanym w śpiew dziewczyny, którą zagrała Renata Johnson-Wojtowicz, znakomita sopranistka pochodząca z Przemyśla.

Dziękuję za rozmowę.

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
mieszkaniec Przemyśla 46.170.193.230 03.03.2016

Napiszcie przynajmniej gdzie te filmy można kupić.mieszkaniec

nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium