Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 172/2018, Czwartek 21 czerwca 2018 r., Alicji i Alojzego
Opublikowano
Przemyśl
Uczta dla kinomanów. Ruszyło T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée 2016 w przemyskim CK
Między 8 a 14 stycznia dwukrotnie w różnych terminach pokazane zostaną filmy, które zdobyły najważniejsze nagrody 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty.
Wyświetlony zostanie "Lucyfer" Gusta Van den Berghe (nagrodzony również na festiwalu w Tallinie i paryskim L’Europeautour de l’Europe), opowieść o upadłym aniele budzącym pogrążonych w duchowym letargu mieszkańców pewnej meksykańskiej wioski. Film nakręcony przy użyciu zbliżonego do „rybiego oka” tondoskopu dosłownie odkrywa nowe horyzonty kina!

Z kolei "Epokowy Projekt" Carlosa M. Quinteli nagrodzony na MFF w Rotterdamie na wrocławskim festiwalu zdobył wyróżnienie jury – to na poły fabularny, na poły dokumentalny portret mieszkańców postindustrialnej kubańskiej prowincji, którym do przetrwania zdaje się wystarczać absurdalny humor i tęsknota za minioną świetnością komunistycznego raju.

Kolejną propozycją przeglądu jest trylogia Miguela Gomesa "Tysiąc i jedna noc", produkcja doceniona na festiwalu w Sydney i przez Międzynarodową Federację Krytyków Filmowych, a we Wrocławiu uhonorowana nagrodą FIPRESCI. To 3-częsciowa, 6-godzinna epopeja wpisująca współczesną targaną kryzysem Portugalię w baśniowy schemat opowieści Szeherezady -melancholijna i dowcipna zarazem.

W programie znalazł się także film "Widzę, widzę" autorstwa Severina Fiali i scenarzystki Ulricha Seidla, Veroniki Franz - brawurowe połączenie surrealistycznego horroru z thrillerem psychologicznym, które za najlepszy film festiwalu uznała nowohoryzontowa publiczność.

W programie znalazło się także najnowsze dzieło autora legendarnego "Złego Porucznika" Abla Ferrary. Jego "Pasolini" to hołd dla mistrza włoskiego kina, będący rekonstrukcją ostatnich godzin jego życia.

Zajawki i opisy filmów znajdziesz tutaj

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
X 178.43.122.117 09.01.2016

"Zajawka" to niepoprawne zapożyczenie z ros. заявка. Potocznie używane, ale w mediach używa się określenia "zwiastun".

nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium