Życie Podkarpackie nr 17/2018 Życie Podkarpackie nr 17/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 115/2018, Środa 25 kwietnia 2018 r., Marka i Jarosława
Opublikowano
Jarosław, Lubaczów, Przemyśl, Przeworsk, Region
Co każdy z nas powinien wiedzieć o kartach kredytowych?
Z kart kredytowych, choć nadal są mniej popularne niż tradycyjne „debetówki”, korzysta obecnie coraz większa część naszego społeczeństwa. Dają nam one większą swobodę finansową i pozwalają rozsądniej zaplanować swoje wydatki, a także gwarantują dodatkowe środki, po które w razie potrzeby zawsze będziemy mogli sięgnąć. Wiele osób spośród nas nie zdaje sobie jednak zbyt dobrze sprawy z tego, na czym dokładnie polega działanie kart kredytowych i jak one funkcjonują. Warto więc te kwestie wyjaśnić. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące kart kredytowych.

Podstawowe informacje dotyczące kart kredytowych

Czym jest karta kredytowa?

To rodzaj karty płatniczej, która w przeciwieństwie do debetowej nie jest przypisana do żadnego konkretnego rachunku bankowego. Zawsze jest ona związana natomiast z pewnym limitem kredytowym, który jej właściciel, używając karty, wykorzystuje. Jego wysokość bywa bardzo różna i jest uzależniona od wielu czynników – od oferty danego banku, dochodów klienta, tego, czy spłaca on aktualnie jakieś inne zobowiązania i czy zostanie uznany za wypłacalnego oraz wiarygodnego. Bank najpierw więc sprawdza naszą zdolność kredytową, a potem przedstawia nam swoją propozycję.


W praktyce korzystanie z karty kredytowej wygląda tak, że możemy na bieżąco wykonywać nią transakcje do kwoty limitu, a co miesiąc otrzymujemy od banku wyciąg, w którym informuje nas on o aktualnym zadłużeniu i terminie spłaty. Zawsze obowiązuje pewien okres bezodsetkowy, czyli tzw. grace period (najczęściej trwający od 50 do 60 dni), w którym możemy uregulować zobowiązanie bez ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych kosztów. Jeżeli się w nim nie zmieścimy, wówczas naliczone będą niestety odsetki. 

Rodzaje kart


Warto wiedzieć, że obecnie na rynku istnieje co najmniej  kilka rodzajów kart kredytowych

W zależności od tego, na czym nam najbardziej zależy i jakie kryteria są dla nas najważniejsze, na pewno znajdziemy wśród nich produkt odpowiedni dla siebie. 


  • Jednym z nich są na przykład karty kredytowe dla studentów – zazwyczaj niezbyt drogie, ale też charakteryzujące się raczej niskim limitem kredytowym. 
  • Inny rodzaj to prestiżowe karty kredytowe – wyposażone są w wiele dodatkowych usług, wśród których często jest concierge, a do tego pozwalające zazwyczaj na udział w programach partnerskich. 
  • Kolejny to karty dla firm – a więc takie, o które mogą wnioskować jedynie przedsiębiorcy. 
  • Specyficznym rodzajem są natomiast karty pre-paid, które działają na zasadzie doładowania – jeżeli nie zrobimy przelewu na specjalny rachunek, to nie będziemy mogli z takiej karty korzystać.

Karty kredytowe mają zarówno wady, jak i zalety. Na pewno w niektórych sytuacjach bywają bardzo przydatne. Z drugiej jednak strony posiadacz takiej karty musi się wykazać wysokim poziomem odpowiedzialności i samokontroli, inaczej może wpaść w finansowe tarapaty.


Wybierz kartę kredytową dla siebie z PADO24

Zastanawiasz się, gdzie znajdziesz najlepsze i najkorzystniejsze karty kredytowe dla siebie? W podjęciu decyzji na pewno pomoże Ci serwis PADO24. Znajdziesz na nim wygodną i przejrzystą porównywarkę kart, dzięki której zapoznasz się z naprawdę wieloma różnymi ciekawymi propozycjami. Będziesz mógł zaznaczyć swoje wymagania i otrzymasz oferty, które je spełnią i które prawdopodobnie najlepiej przypadną Ci do gustu. Dzięki PADO24 nie będziesz więc musiał poświęcać już czasu na długie poszukiwania i przeglądanie stron internetowych wszystkich banków, lecz wszystkie ważne dla Ciebie informacje odnajdziesz w jednym miejscu.

2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Marcinek 83.14.14.139 08.08.2016

Ciekawy tekst.


user
pop 5.172.234.45 26.03.2017

A wiecie co robić jeżeli karta kredytowa zostanie zadłużona? Jak długi będą już tak wysokie, że nie będziemy w stanie ich spłacić? Polecam przeczytać o upadłości konsumenckiej https://kredyt123.pl/upadlosc-konsumencka . Jak będziecie już pod ścianą, to właśnie te drzwi mogą się dla was otworzyć :)

nr 17/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium