Życie Podkarpackie nr 12/2018 Życie Podkarpackie nr 12/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 80/2018, Środa 21 marca 2018 r., Benedykta i Lubomira
Opublikowano
Odświeżamy samochód
Nasze auto na wiosnę wymaga gruntownego przeglądu po jesieni i zimie. Wilgoć, mróz i sól wpływają niekorzystne na nasz samochód. Wśród szeregu czynności, które musimy wykonać, zacząć możemy od sprawdzenia opon i klimatyzacji.
Pamiętajmy, że gdy temperatura wzrośnie do +7 stopni C, a w kalendarzu kwiecień chyli się ku końcowi, zmieniamy opony na letnie. – Przed montażem trzeba sprawdzić stan naszego ogumienia, wysokość bieżnika oraz przyjrzeć się uważnie, czy nie ma na nich uszkodzeń, pęknięć, złuszczeń. Jeżeli opona zostanie w porę naprawiona, może być nadal bezpiecznie eksploatowana. Jeżeli bieżnik jest zużyty, nierównomiernie ścięty jeden bok opony, koniecznie należy sprawdzić geometrię w aucie. Takie opony nie nadają się do dalszej eksploatacji. Kiepska geometria kół skutkuje krótszą żywotnością opon – zaznacza Witold Mytnik z firmy Auto-Moto-Fan.
Warto też pamiętać o kontroli ciśnienia w oponach. Gdy jest zbyt małe, pracuje tylko część zewnętrzna bieżnika, co ma wpływ na przyczepność, wydłuża drogę hamowania i może powodować kołysanie na łukach drogi. Zbyt duże ciśnienie też wpływa na drogę hamowania i żywotność opon. Opony to jedyna część naszego pojazdu, która styka się z nawierzchnią, więc dbanie o ich stan znacząco wpływ bezpieczeństwo nasze i pasażerów podczas jazdy. Na uszkodzenia opon wpływają różne czynniki: uszkodzenia mechaniczne (np. wbity gwóźdź), obciążeniowe, ciśnieniowe, chemiczne, temperatura i stan techniczny pojazdu. Najczęściej spotykane są te pierwsze.

Zadbana klimatyzacja

Wiosną również układ klimatyzacji wymaga naszej uwagi, to skomplikowane technologicznie urządzenie wymagające odpowiedniej eksploatacji. Nie czekaj zatem, aż w aucie zapanuje nieprzyjemny zapach, bo dezynfekcję systemów nawiewowych powinno się wykonywać wiosną i jesienią. – W zaprzyjaźnionym serwisie zmieniamy filtr kabinowy, odgrzybiamy, taką usługę możemy wykonać poprzez ozonowanie lub chemicznie. Serwis sprawdzi szczelność układu, stan oleju, warto sprawdzić i w razie potrzeby wymienić osuszacz. Takie postępowanie uchroni nas w przyszłości przed poważniejszymi wydatkami – zaznacza W. Mytnik. Poza tym jeśli nie zadbamy się o czystość klimatyzacji, z czasem dojdzie do rozwoju grzybów i bakterii. Jeśli przedostaną się one przez wentylację do wnętrza pojazdu, narażą pasażerów na reakcje alergiczne, może się też pojawić kichanie czy kaszel.

fot. Aleksandra Nowotyńska

Witold Mytnik z firmy Auto-Moto-Fan:

– Przed montażem trzeba sprawdzić stan naszego ogumienia, wysokość bieżnika oraz przyjrzeć się uważnie, czy nie ma na nich uszkodzeń, pęknięć, złuszczeń. Jeżeli opona zostanie w porę naprawiona, może być nadal bezpiecznie eksploatowana.

2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
mielon 37.47.32.8 28.05.2016

Przegląd klimy z porządna dezynfekcą w focusie - niecała stówka i to w aso. Aż sam się zdziwiłem, myślałem że drożej.

user
morus 37.47.198.249 31.05.2016

Rok temu w promocji za całościowy serwis w zakładzie http://www.perfectclima.pl w Warszawie zapłaciłem stówkę. Ale chyba standardowa cena full przeglądu z czyszczeniem to coś koło 200zł.

nr 12/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy uważasz, że wprowadzenie nocnej prohibicji, czyli zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach od 22 do 6, to dobry pomysł?
  • Tak
  • Nie
  • Nie mam zdania