Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 172/2018, Czwartek 21 czerwca 2018 r., Alicji i Alojzego
Opublikowano
Wiosenne porządki Twoich 4 kółek
Chcesz, aby pojazd służył Ci bezawaryjnie przez długi czas? Najwyższa pora, by wraz z rozpoczynającym się nowym sezonem znaleźć chwilę na kompleksowy przegląd, niwelację usterek i pielęgnację.

Wielkie porządku najlepiej zacząć od rzeczy niby banalnej, o której jednak często w sezonie zimowym zapominamy. Pora na odwiedzenie myjni samochodowej, nieśmiała oswajająca nas ze słońcem wiosenna aura to odpowiedni moment na gruntowne mycie nadwozia i podwozia, w którym może zalegać sól. Przystanie na taki stan rzeczy może skutkować korozją. Sprawdźmy też stanu konserwacji podwozia; przed korodowaniem musimy zabezpieczyć wszelkie otarcia, pęknięcia. Najpierw owe ubytki oczyszczamy z rdzy, potem warto je pomalować farbą podkładową i zabezpieczyć środkiem do konserwacji podwozia. Częste moczenie wycieraczek, gromadzenie się wilgoci w pojeździe, może powodować parowanie szyb i zagoszczenie się we wnętrzu samochodu nieprzyjemnego zapachu. Warto więc w aucie na kilka dni warto zainstalować pochłaniacz wilgoci i sprawdzić stanu filtra kabiny, który zapewnia dopływ świeżego powietrza.

Przeczytaj również: Gadżety samochodowe dla wymagających.

Klimatyzacja i ogumienie

Po zimie musimy uważnie przyjrzeć się piórom wycieraczek, ponieważ przez ostatnie kilka miesięcy bywały narażone na zamarzanie, co powoduje, że nie zbierają dokładnie wody. Pozostawione przez zużyte wycieraczki smugi i mazaki mogą skutkować ograniczeniem widoczności, co wpływa na bezpieczeństwo nasze i pasażerów. By je wykluczyć, pióra najlepiej wymieniać nawet dwa razy w roku. Za kilka tygodni możemy też pomyśleć o zmianie opon z zimowych na letnie.

 Temperatury z dnia na dzień będą coraz wyższe, więc gdy się ustabilizują na poziomie 10 – 12 stopni Celsjusza, zmieńmy opony na letnie, by uniknąć szybszego zużywania się tych zimowych. Po zimie warto też sprawdzić, czy klimatyzacja działa prawidłowo, czy nie trzeba uzupełnić ilości gazu, oleju. Pora też ją odgrzybić. Pamiętajmy też o sprawdzeniu poziomu oleju i płynów, bo nieprawidłowy ich poziom może doprowadzić do uszkodzenia silnika.

Przeguby, drążki, wahacze

Regularne wykonywanie przeglądów po każdym sezonie zabezpieczy nas przed poważniejszymi usterkami, które w przyszłości niechybnie zaowocowałyby niepotrzebnymi wydatkami. We własnym zakresie dbamy o samochody przez cały rok, dokonując drobnych napraw i zmian, są jednak zabiegi, które musimy zlecić specjaliście. Wśród nich możemy wymienić między innymi wymianę elementów zawieszenia, które podczas zimowej szarugi uległy uszkodzeniu: osłony przegubów, końcówki drążków, sworznie wahaczy. Ważną czynnością jest kontrola poprawnego działania układu hamulcowego i kierowniczego. Poi zmianie ogumienia na letnie należy sprawdzić zbieżność i geometrię kół. Pozostałe czynności, których dokonujemy po zimie, w całości pokrywają się z tymi wykonywanymi przed sezonem zimowym.
tagi: motoryzacja, sezonowy przegląd pojazdu, sprzegląd samochodu, diagnostyka pojazdowa
6 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Minionek 188.33.108.210 06.04.2016

No wiosna rusza to trzeba samochód ogarnąć. Przeglądy pierdoły itp. Zaczynam od wycieraczek. Kupiłem ostatnio visee i jestem bardzo zadowolony. świetnie zgarniają wodę. 

user
Czarek 188.33.116.91 10:44:28 27-06-2016

zgadzam sie, ze wycieraczki Visee dają radę! aż muszę ich pochwalić w necie, bo w weekend jak były te okropne burze jechalem bezpiecznie i zgarnialy wode bardzo dokladnie. najlepsze, ze system mi je dobral tylko po modelu auta, a pasuja siwetnie!

user
Buddy 37.47.195.148 02.06.2016

Najlepiej mieć taki zaufany warsztat, do którego bez obaw oddaje się samochód i mamy pewność, że z nas tam nie zedrą. Jeśli potrzebny byłby lakiernik z Ełku, to mam namiar na sprawdzoną firmę: http://www.solidny-blacharz.pl - fajni ludzie i do tego fachowcy.

user
Grzesiek 109.232.31.54 07.08.2016

Również uważam, że wycieraczki są jednym z najważniejszych elementów o które trzeba dbać. Polecam stronę http://1wycieraczki.pl/ - nie znając wymiarów, na stronce można łatwo i szybko dobrać rozmiar wycieraczek do modelu auta. Testuję wycieraczki 2 tygodnie na swoim BMW i działają bez zarzutów. Bardzo wysoka jakość piór 

user
majka 94.254.227.53 13.11.2016

Na zimę też trzeba odpowiednio przygotować auto

user
mewa3 94.254.227.53 13.11.2016

Warto też nauczyć się odpowiednio myć samochód. Jest to naprawdę ważne. Tutaj http://portalpolski.pl/polska/jak-myc-samochod-poznaj-4-zasady-18914.text.htm znajduje się ciekawy artykuł na ten temat, z którym każdy miłośnik 4 kółek powinien się zapoznać.

nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium