Życie Podkarpackie nr 17/2018 Życie Podkarpackie nr 17/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 115/2018, Środa 25 kwietnia 2018 r., Marka i Jarosława
Opublikowano
Oświetl garaż!
Garaże i wiaty garażowe są nie tylko miejscem parkowania, ale też majsterkowania czy usuwania usterek w naszym aucie, wobec tego niezbędne jest odpowiednie oświetlenia. Musi ono przede wszystkim gwarantować bezpieczeństwo podczas wjeżdżania i wyjeżdżania.
Świetlówki, żarówki energooszczędne, a może nowoczesne LEDY? Możliwości funkcjonalnego oświetlenia garażu jest wiele.
O odpowiednim oświetleniu najlepiej pomyśleć już na etapie projektowania domu. Najlepiej, gdy możemy doprowadzić naturalne światło, które wpada do wnętrza garażu przez okno lub przeszklenie w bramie. Duże przeszklenia pozwolą nam oszczędzić energię elektryczną i zaoszczędzić parę groszy. Bez sztucznego światła się jednak nie obejdzie.
Wzmocniona obudowa uchroni źródła światła przed przypadkowym uszkodzeniem.

W garażach najczęściej goszczą świetlówki ze względu na ich barwę światła i hermetyczne oprawy. Niekiedy uzupełniane są bardziej dekoracyjnymi lampami. Zazwyczaj wystarczą nam dwie oprawy ulokowane z przodu i tyłu sufitu. Dzięki temu oświetlimy znaczną powierzchnię, co wystarczy przy wykonywaniu podstawowych czynności w garażu.
Jeśli jednak często lubimy krzątać się w garażu, reperować w nim samochód czy choćby konserwować rower, dobrze zadbać o kilka dodatkowych opraw, aby zapewnić równomierne oświetlenie. Inwestując trochę w nowinki technologiczne, możemy skomunikować otwieranie bramy garażowej z równoczesnym włączaniem światła, obsługując jedno i drugie za pomocą pilota.


Nie możemy zapomnieć o oświetleniu podjazdu. Aby zaparkowany na podjeździe samochód nie przysłaniał nam światła, oprawy do montażu na ścianie czy kinkiety powinny być zamontowane co najmniej na wysokości 2 metrów i po obu stronach garażowej bramy. Do oświetlenia zewnętrznego pracującego dłuższy czas użyjmy świetlówek kompaktowych ze statecznikiem elektronicznym (EVG).
Otwarcie bramy garażowej z równoczesnym włączeniem światła? Teraz to możliwe.

Przy oświetleniu aktywowanym przez czujnik ruchu, postawmy na lampy halogenowe wysokiego napięcia lub świetlówki energooszczędne do krótkich cykli włączeniowych. Najlepiej zaplanować instalację tak, aby można było świetlówki włączać sekcjami, np. osobno włączyć prawą i lewą stronę oświetlenia oraz jego górną albo dolną część.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 17/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium