Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 113/2018, Poniedziałek 23 kwietnia 2018 r., Jerzego i Wojciecha
Opublikowano
Przywitaj z pompą Nowy Rok!
Sylwester – czas beztroskiej zabawy, kiedy pozwalamy sobie na odrobinę szaleństwa. Chociaż spędzamy go rozmaicie, większość z nas chce, aby ta noc była szczególna i niezapomniana. O tym, jak świętowano przed laty i tym, jak bawimy się obecnie, rozmawiamy z Anetą Stecurą z Villi Bolestraszyce.

Sylwester – ostatni dzień w roku. Dawniej, tak samo jak dziś, żegnano stary rok zabawą, lecz bawiono się skromniej. Pamięta Pani jakieś dawne sylwestrowe tradycje?

 – Moja babcia opowiadała, że w sylwestra był zwyczaj, że do domu, w którym były panny, chłopcy przychodzili z dębową gałązka, przystrojona kolorowymi wstążkami. Wieczorem, młodzi spotykali się w jednym z domów na potańcówkę i przy dźwiękach harmonii, tańcem żegnali stary rok. Babcia wspominała również, że wcześnie rano w Nowy Rok dzieci wkładały do wiadra srebrne pieniążki i biegły do strumyka po wodę. W domu myły się tą wodą, a pieniążkami pocierały zęby, żeby były zdrowe. Nowy Rok był dniem, w którym składano sobie wizyty. Przychodząc w odwiedziny, goście rozrzucali w domu gospodarzy pszenicę, składając im życzenia szczęścia i dostatku w nadchodzącym roku.

Jak się świętuje obecnie?

– W dzisiejszych czasach wiele osób chce ten wyjątkowy wieczór spędzić w innym stylu, pożegnać stary rok w wyśmienitym nastroju. Dobra muzyka i takież towarzystwo – czegóż więcej potrzeba do szczęścia w oczekiwaniu na nadejście nowego roku? Jednego i drugiego z pewnością nie zabraknie podczas wielkich bali sylwestrowych, których w naszym regionie nie brakuje. To idealna wręcz alternatywa dla wszystkich, którzy chcą tę noc spędzić wyjątkowo, na balach bowiem królują szyk i elegancja.

Szyk i elegancja wymagają odpowiedniej oprawy. Czy obowiązuje jakiś sylwestrowy dress code ?

– Tej nocy warto zaszaleć. Kobieto – jeśli na co dzień zakładasz raczej luźne i wygodne ubrania, a gdy decydujesz się na sukienkę to masz wrażenie, że dziwnie na tobie leży? Odrzuć w kąt swoje kompleksy i odkryj swój seksapil! Odsłoń ramiona, pokaż głębszy dekolt, zamień spodnie na wystrzałową sukienkę lub spódniczkę. Efekt będzie oszałamiający!

Jeśli chodzi o sylwestrowe kreacje zdecydowanie łatwiej mają panie. Co nie znaczy, że mężczyźni mogą założyć na siebie cokolwiek.

– Co jednak mają wybrać? Postawić raczej na luz i wygodę czy może jednak elegancję? Wszystko, tak jak w przypadku pań, zależy od miejsca, w które się wybieramy. Panowie też mogą błyszczeć! Co prawda nie za sprawą makijażu i srebrzystych paznokci czy brokatu. Jeśli wybieramy się w eleganckie miejsce, gdzie wszyscy panowie wystąpić muszą w garniturze, wybór będzie prosty. Zamiast zwykłego matowego garnituru zainwestujmy w lśniąco szary. Będzie odróżniał się na tle zwykłej czerni. Jeśli będzie nam za mało, możemy dokupić połyskujący krawat czy muszkę w fantazyjne wzory – zwróćmy tu uwagę na drobne szczegóły dodające szyku. Nawet zwykłe lakierowane buty idealnie się wkomponują w pełną blichtru noc sylwestrową. Do tego akcesoria w postaci srebrnego zegarka i mężczyzna jest gotowy na bal.

Na jakie atrakcje liczą goście wielkich, hucznych bali?

– Na ten wyjątkowy wieczór szefowa kuchni przygotowuje zawsze wspaniałe menu. Oprócz gorących kolacji na stołach obowiązkowo muszą się znaleźć różnorakie zakąski zimne, ciasta, kompozycje owoców, napoje. Jedzenie nie może zabraknąć przez całą noc. Tej nocy najpopularniejszym napojem jest tradycyjnie szampan, o szampańską zabawę w końcu chodzi. Atrakcje wieczoru są rozmaite w zależności od upodobań klientów. 

Aneta Stecura, Villa Bolestraszyce.
Organizatorzy bali szukają różnych form urozmaicenia tego wyjątkowego wieczoru. Standardowym elementem jest pokaz fajerwerków o północy, znakomitą atrakcją są kuligi z pochodniami i grzanym winem, długo w pamięci pozostają pokazy tańców towarzyskich, pokazy barmańskie z degustacją. Bardziej eleganckie lokale zapraszają gwiazdy, które swym krótkim występem czy recitalem uświetniają wieczór. Ważnym elementem jest miejsce oraz opiekunka, która zajęłaby się pociechami naszych sylwestrowych gości. Coraz więcej lokali taka opcję ma w swojej ofercie. Jest to duże udogodnienie dla osób, które nie mają z kim zostawić dzieci i często z tego powodu rezygnują z różnorakich bali. 
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania