Życie Podkarpackie nr 30/2020 Życie Podkarpackie nr 30/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 217/2020, Wtorek 4 sierpnia 2020 r., Dominika i Protazego
Opublikowano
Czytaj swojemu dziecku codziennie! 5 solidnych argumentów
20 minut dziennie, codziennie. Tyle eksperci zalecają czytać dzieciom. Choć w praktyce bywa z tym różnie, warto znaleźć czas i wspólne czytanie wpisać na listę rodzinnych rytuałów. Dlaczego? Badania naukowe potwierdzają, że spędzony w ten sposób czas ma zbawienny wpływ na psychikę malca i stymuluje jego rozwój umysłowy.

O zaletach wspólnego, głośnego czytania można mówić bez końca. To najpiękniejszy czas, jaki możemy zaoferować najmłodszym. Poznając korzyści płynące z głośnego czytania dzieciom, zrozumiemy, jak ważne są takie chwile. Oto najważniejsze z nich.

1. Mocna, bezpieczna więź z rodzicem

Gdy czytamy dziecku, to naprawdę z nim jesteśmy. Siedzimy ramię w ramię, przytulamy się, poświęcamy mu czas. Nawet jeśli maluch nie do końca rozumie znaczenie wszystkich słów, słyszy znajomy, ważny dla niego głos, czuje rytm wypowiadanego tekstu i płynące z niego emocje. Ma rodzica na wyłączność. Dzięki temu czuje się ważny, potrzebny i kochany, a to najlepsza podstawa do budowania i wzmacniania poczucia własnej wartości. Wspólne czytanie doskonale zaspokaja potrzeby emocjonalne dziecka i pomaga mu budować silną więź z rodzicem.

 

2. Dobrze opanowany, bogaty i piękny język

Im więcej książek przeczytamy dziecku, tym więcej pozna i zapamięta nowych słów. Czytając, używamy języka literackiego: poprawnego i bogatego, dlatego lektura dobrana do wieku i zainteresowań szkraba doskonali jego zdolności językowe, poszerza wiedzę i zapewnia umiejętność prowadzenia swobodnych i ciekawych rozmów. Teraz i w przyszłości.

 

3. Element edukacyjny i twórczy

Wspólne czytanie wpływa pozytywnie na rozwój koncentracji uwagi, gdyż konieczne jest skupienie się przez dłuższy czas na treści czytanego tekstu. Z kolei ciekawe treści stymulują  kreatywność. W wyobraźni malucha powstają różne obrazy –  baśniowego lasu, rycerzy i księżniczek, skrzatów, czarownicy czy domku na kurzej nóżce. W ten sposób kształtuje się i rozwija jego twórcze myślenie.

 

4. Inteligencja emocjonalna i wrażliwość moralna

W bajkowym świecie normy i zasady są jasno i przystępnie przedstawione. Dzięki temu dzieci mogą wspólnie z bajkowymi bohaterami przeżywać ich przygody, troski, smutki i radości, a w ten sposób rozwijają wrażliwość i empatię. Poznają idee dobra, piękna, sprawiedliwości oraz kryteria oceny ludzkich zachowań. Mogą zobaczyć świat z innej perspektywy i przełamać swój dziecięcy egocentryzm.

 

5. Pomoc w trudnych sytuacjach

Książki, które czytamy dziecku, przynoszą mu rozległą wiedzę o konkretnych dziedzinach życia, pobudzają jego ciekawość i pozwalają rozwijać zainteresowania. Mogą mieć też działanie terapeutyczne. Sytuacje, w których znajdują się bohaterowie, mogą stać się dla szkraba drogowskazem w momencie, gdy sam napotka na swojej drodze problemy. Na podstawie doświadczeń i błędów popełnianych przez bohaterów książek dziecko uczy się życia i dowiaduje, jak się zachowywać w sytuacjach, z którymi może się kiedyś zetknąć, a także przewiduje następstwa określonych działań czy decyzji.

Czytanie dzieciom służy także rodzicom

Badacze potwierdzają, że czytający dzieciom rodzice, tak jak ich pociechy, nabierają pewności siebie, zwiększają poczucie własnej wartości. Dzięki temu poprawiają swoje relacje z dziećmi. Ale nie są to jedyne pozytywy. Okazuje się, że głośne czytanie jest bardzo skutecznym panaceum  na stres i dla rodziców może być doskonałym sposobem na wieczorny relaks. Badania dra Davida Lewisa z Uniwersytetu w Sussex wykazały, że wystarczy czytać przez 6 minut dziennie, by zmniejszyć nerwowość i napięcie aż o 60 proc. Wprowadzenie rytuału cowieczornego czytania jest też znanym sposobem, który pomaga nam się wyciszyć, uspokoić i zasnąć. Dlatego przed snem, zamiast śledzić newsy w sieci, warto znaleźć czas na książkę i poczytać ją razem z dzieckiem.

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Hania 212.96.239.70 28.01.2020

Wychowanie dziecka jest nie lada wyzwaniem, szczególnie, gdy dziecko jest niegrzeczne. My pokusiliśmy się już o zakup smartwatcha z lokalizatorem-[reklama – link usunięty] Nasz syn wychodzi często i nas o tym nie informuje, a dzięki tej opcji możemy go kontrolować.

nr 30/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium