Życie Podkarpackie nr 27/2020 Życie Podkarpackie nr 27/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 193/2020, Sobota 11 lipca 2020 r., Olgi i Pelagii
Opublikowano
Co zrobić, by ubrania się nie elektryzowały
Sukienka klei się do rajstop, a spódnica „złośliwie” podjeżdża do góry? Zamiast miłego „dzień dobry!”, na powitanie słyszysz okrzyk „kopiesz!”? Elektryzowanie się tkanin, ubrań czy domowych tekstyliów może być prawdziwym utrapieniem. Podpowiadamy, jak temu zaradzić.

Elektryzowanie się odzieży dotyczy większości tkanin, które zawierają w swoim składzie domieszkę tworzyw sztucznych. Nasila się w sezonie grzewczym, bo zjawisku sprzyja suche powietrze. Warto zatem zadbać o jego odpowiednią wilgotność (np. za pomocą nawilżaczy), a w przypadku niesfornych ubrań zastosować kilka trików. Najprostszym rozwiązaniem jest zabezpieczanie odzieży już podczas prania. Do płukania warto używać płynu, który nie tylko pięknie pachnie, ale ma też właściwości antystatyczne. Suche tkaniny możemy okiełznać przy pomocy płynu antystatycznego w sprayu. Niewiele kosztuje, a daje wiele korzyści. Nie tylko zapobiega elektryzowaniu się tkanin, ale też ułatwia prasowanie i zwykle ma przyjemny zapach. Do tak zabezpieczonej odzieży nie przylepia się ani sierść zwierząt, ani drobinki kurzu.

Life-hacki, czyli porady z internetu

Internauci prześcigają się w pomysłach, jak ułatwić sobie życie. Nie inaczej jest w przypadku elektryzujących się ubrań. Oto kilka z pomysłów, które warto przetestować w kryzysowej sytuacji.

• Woda – to najłatwiejszy sposób na pozbycie się ładunków elektrycznych z ubrania. Można użyć w tym celu spryskiwacza lub zwilżonej dłoni.

• Lakier do włosów – daje natychmiastowy efekt! Przewracamy ubranie na lewą stronę i spryskujemy produktem w miejscach, które w trakcie chodzenia będą się stykały z innymi tkaninami. Lakier do włosów nie plami ubrań, więc materiał nie ulegnie zniszczeniu ani przebarwieniu.

• Mgiełka do twarzy – odświeżająca woda do twarzy z atomizerem szybko usunie ładunki elektryczne. Wystarczy spryskać nią ubranie.

• Metalowy wieszak – jeżeli pod ręką nie mamy żadnego antystatycznego produktu, możemy wykorzystać patent z metalowym wieszakiem. Przesuwając nim po naelektryzowanym ubraniu, powinniśmy doprowadzić do przemieszczenia się ładunków elektrostatycznych z odzieży na wieszak. Jest to jednak rozwiązanie krótkotrwałe – zetknięcie się materiału np. ze sztuczną tkaniną prawdopodobnie spowoduje ponowne naelektryzowanie.

Jeśli wiemy, że nasze ubrania mają tendencję do elektryzowania się i nie zostały wcześniej zabezpieczone, to przed ich założeniem można wywiesić je na kilkanaście minut na zewnątrz, by wilgoć z powietrza zneutralizowała ładunki. Sprawdza się też powieszenie ubrania w łazience, w której ktoś bierze prysznic. A co zrobić kiedy nie mamy czasu?
Jeśli wiemy, że nasze ubrania mają tendencję do elektryzowania się i nie zostały wcześniej zabezpieczone, to przed ich założeniem można wywiesić je na kilkanaście minut na zewnątrz, by wilgoć z powietrza zneutralizowała ładunki. Sprawdza się też powieszenie ubrania w łazience, w której ktoś bierze prysznic. A co zrobić kiedy nie mamy czasu?


Uwaga na buty!

Problem z elektryzowaniem się odzieży i włosów mogą nasilać... nasze buty, a dokładniej: ich podeszwy. Te, wykonane z tworzywa sztucznego, ocierając się np. o wykładzinę dywanową, sprzyjają gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych na ciele. W takiej sytuacji najlepiej byłoby wymienić obuwie na takie z podeszwą skórzaną lub gumową. Problem możemy załagodzić, umieszczając wewnątrz butów wkładki bawełniane lub specjalne antystatyczne paski.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 27/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium