Życie Podkarpackie nr 30/2020 Życie Podkarpackie nr 30/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 217/2020, Wtorek 4 sierpnia 2020 r., Dominika i Protazego
Opublikowano
Sztuka oszczędnej jazdy autem. Ekojazda – czy to się opłaca?
Ekojazda to nowoczesny i oszczędny styl prowadzenia auta. Płynny, świadomy i bezpieczny może być odpowiedzią na wiele problemów związanych z użytkowaniem samochodu. Na czym polega?
Ze względu na wymierne korzyści z ekojazdy powinien się nią zainteresować każdy kierowca, nawet ten z wieloletnim doświadczeniem.
Ze względu na wymierne korzyści z ekojazdy powinien się nią zainteresować każdy kierowca, nawet ten z wieloletnim doświadczeniem.

Oszczędniej, bezpieczniej, ekologicznie

Ekojazda (z ang. ecodriving) to termin, który został użyty po raz pierwszy w połowie lat 90. XX w. w Skandynawii, a dokładnie w Szwecji. Oznacza ekonomiczną i ekologiczną technikę jazdy samochodem oraz taktykę poruszania się na drodze, która jest korzystna dla portfela kierującego oraz dla środowiska naturalnego. Zmniejsza poziom zużycia paliwa, emisji spalin i hałasu, a dzięki mniej agresywnej, a bardziej przewidującej i rozsądnej jeździe znacznie poprawia bezpieczeństwo i komfort na drogach. Ze względu na wymierne korzyści z ekojazdy powinien się nią zainteresować każdy kierowca, nawet ten z wieloletnim doświadczeniem. Zasady stosują się do wszystkich rodzajów aut, niezależnie od ich wieku czy zastosowania. Niepotrzebne są również żadne przeróbki. Jedyne, co inwestujemy, to własny czas, bo ekojazdy trzeba się nauczyć.

 


Ecodriving – 8 złotych zasad


 

1. Zadbaj o stan techniczny pojazdu, którym się poruszasz. Pamiętaj o regularnym serwisie, czyszczeniu filtra powietrza, wymianie oleju czy świec zapłonowych. Przynajmniej raz w miesiącu sprawdzaj ciśnienie w oponach – jazda na „flaku” to większe spalanie i niższy poziom bezpieczeństwa.

 

2. Nie woź zbędnych bagażników zewnętrznych i ciężkiego ładunku w bagażniku.

 

3. Zimno? Nie grzej silnika na postoju! Nawet zimą, kiedy słupki temperatur gwałtownie spadają, odpal silnik, przygotuj się do jazdy, zapnij pas i ruszaj. Nowoczesne silniki doskonale radzą sobie w szerokim zakresie temperatur, więc nie musisz marnować czasu i paliwa, czekając, aż wskazówka temperatury pokona grawitację.

4. Gorąco? Otwarte okno to zmniejszenie aerodynamiki pojazdu, a w efekcie zwiększone zużycie paliwa. Jeśli mamy do dyspozycji klimatyzację, lepiej z niej korzystać, choć roztropnie – specjaliści radzą, by chłodzenie było ustawione najwyżej o kilka stopni poniżej temperatury na zewnątrz.5.
Przewiduj rozwój sytuacji na drodze – ekonomiczna jazda wymaga sięgania wzrokiem daleko do przodu. Pozwala wystarczająco wcześnie dostrzec korek, czerwone światła czy zbliżających się do jezdni pieszych. Dzięki temu można uniknąć gwałtownego przyspieszania i hamowania. Skutkiem jest większa płynność jazdy.

 

6. Rozpędzaj się dynamicznie, ale płynnie – twój pojazd najwięcej energii (a więc paliwa) potrzebuje, by ruszyć. Przyspieszenie powinno być zdecydowane i możliwie najkrótsze – tak jest bardziej eko. Podczas rozpędzania auta trzeba zdecydowanie wciskać pedał gazu, mniej więcej na trzy czwarte głębokości.

7. Unikaj jazdy na wysokich obrotach i wcześnie zmieniaj biegi. Optymalna liczba obrotów na minutę jest zależna od silnika. Sugeruj się też słuchem i wyczuciem – jeśli po zmianie biegu na wyższy i dodaniu gazu auto wpada w wibracje, to znaczy, że obroty silnika są za niskie. Pamiętaj, że producenci samochodów nie widzą przeciwwskazań dla pomijania biegów – przeskakiwania np. z trójki od razu na piątkę lub szóstkę.

 

8. Kiedy jest to możliwe i bezpieczne, hamuj silnikiem – po zdjęciu nogi z gazu, ale kiedy samochód jest jeszcze na biegu, odcinany jest dopływ paliwa do silnika. W ten sposób możemy pokonać nawet kilkaset metrów zupełnie „za darmo”. 

Sposób na załatanie domowego budżetu?

Przeciętny kierowca, stosując zasady ekojazdy, jest w stanie zredukować zużycie paliwa od ok. 5 do nawet 25 procent w skali roku. Szacuje się, że już 5-procentowa redukcja zużycia paliwa to ok. 810 zł rocznej oszczędności (przy średnim miesięcznym koszcie zakupu paliwa na poziomie 1000 zł – uwzględniając niższe koszty eksploatacji). Taką oszczędność można osiągnąć poprzez racjonalne korzystanie z klimatyzacji czy regulację ciśnienia w oponach do optymalnego. Pamiętajmy, że jazda samochodem w duchu eko poprawia również bezpieczeństwo drogowe. Badania wskazują nawet na 30 – 40-procentowe ograniczenie ryzyka wypadków.

nr 30/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium