Życie Podkarpackie nr 49/2019 Życie Podkarpackie nr 49/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 341/2019, Sobota 7 grudnia 2019 r., Marcina i Ambrożego
Opublikowano
Nie tylko przetwory! Jak zachować smaki lata? Mrozimy owoce i warzywa
Sezon na świeże warzywa i owoce niedługo się zakończy. To dobry moment na zapełnienie zimowego magazynu. Gdy na działce obrodziło, zamiast wekować, wiele gatunków owoców i warzyw można zamrozić. Przechowywane w ten sposób zachowują smakowity wygląd i większość swoich wartości odżywczych.
Dzięki mrożeniu owoców i warzyw możemy cieszyć się smakami lata niemal przez cały rok. Zatem do dzieła – róbmy zapasy na zimę!

Od czego zacząć?

Do mrożenia wybieramy egzemplarze świeże, dojrzałe i zdrowe. Nie nadają się te obite, uszkodzone, zepsute, nadgniłe lub zapleśniałe. Większość owoców (wyjątkiem są delikatne maliny, borówki) i warzyw przed mrożeniem myjemy, odsączamy z nadmiaru wody i koniecznie osuszamy (np. na papierowych ręcznikach). Produkty suche zamrażają się szybko i równomiernie oraz nie ulegają zbryleniu.


Drobne owoce można ułożyć na tacce w jednej warstwie i lekko zamrozić, a dopiero później przesypać do woreczka czy pojemnika (wówczas nie będą posklejane). Wiśnie, czereśnie, morele i śliwki trzeba przed zamrożeniem wypestkować. Większe warzywa tj. kalafior czy brokuły różyczkujemy, marchew czy pietruszkę po obraniu ze skórki kroimy w kostkę lub w słupki. Pamiętajmy, aby zrobić także zapas posiekanego koperku i natki pietruszki.

Blanszować czy nie?

Bób, brokuły, brukselkę, buraki, fasolkę szparagową, groszek cukrowy, groszek zielony, kalafior, kukurydzę, marchewkę, paprykę, pasternak, por (do mrożenia nadają się tylko cienkie łodygi), szparagi, szpinak warto przed zamrożeniem zblanszować. Umyte i pokrojone zanurzamy na kilka minut w gorącej wodzie, następnie przekładamy na durszlak i zanurzamy w zimnej. Blanszujemy też przez zamrożeniem jabłka i gruszki. Zabieg ten pozwala zachować ich smak, jędrność i wpływa pozytywnie na trwałość.

 

Szybko = zdrowo

Najlepiej mrozić małe porcje owoców i warzyw w jak najkrótszym czasie i w jak najniższej temperaturze. Im szybciej zachodzi proces, tym lepsza jakość mrożonek. Powstające w trakcie powolnego zamarzania duże kryształki lodu rozrywają tkanki warzyw czy owoców. To dlatego czasem podczas rozmrażania wypływa z nich sok. Wybierzmy zatem komorę zamrażarki, w której panuje co najmniej minus 18 stopni Celsjusza. Jeśli mamy możliwość dodatkowo ją obniżyć – wykorzystujemy ją.

 

W czym mrozić?

W sklepach dostępne są specjalne woreczki przeznaczone do mrożenia, a także wygodne plastikowe pojemniki na mrożonki. Wybór najlepszej opcji dla nas podyktowany jest ilością dostępnego w zamrażalniku miejsca. Do pojemników czy woreczków warto wkładać już zmarznięte warzywa i owoce. Domowe mrożonki przechowujemy do 12 miesięcy. Wszystkie powinny być szczelnie zamknięte, by nie wysychały na skutek procesu sublimacji.

Woreczki na mrożonki ze strunowym zamknięciem to dobry pomysł na zaoszczędzenie miejsca w zamrażalniku.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 49/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium