Życie Podkarpackie nr 21/2020 Życie Podkarpackie nr 21/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 151/2020, Sobota 30 maja 2020 r., Feliksa i Ferdynanda
Opublikowano
Wyjechać, by wrócić, czyli korzyści z podróżowania
Stara mądrość mówi, że podróże kształcą. Dzięki nim możemy oderwać się od rutyny codzienności, lepiej poznać świat i zrozumieć samego siebie. Jednak korzyści, które czerpiemy zarówno z dalszych, jak i bliższych wypraw, jest więcej. Regularne – co potwierdzają naukowcy – zmniejszają ryzyko chorób serca i wydłużają życie. Mają pozytywny wpływ na nasze dobrostan psychiczny i poczucie szczęścia.

Bilet do szczęścia

Nie można kupić szczęścia, ale można... bilet lotniczy. A stąd do szczęścia już prosta droga – twierdzą zgodnie podróżnicy i naukowcy. Udowadniają, że satysfakcjonujące życie gwarantują nie dobra materialne, ale zgromadzone przeżycia i wspomnienia. – Większość z nas sądzi, że pieniądze lepiej inwestować w rzeczy niż doświadczenia – mówi dr Thomas Gilovich, psycholog. – Wydaje nam się, że to, czego doświadczamy, jest ulotne, a rzeczy są trwałe. Tymczasem jest zupełnie na odwrót – to przeżycia zostają z nami na zawsze, stając się częścią naszego ja. Ich zdobywanie gwarantuje długotrwałą satysfakcję, m.in. dlatego, że jako istoty społeczne tworzymy dzięki nim głębsze więzi z drugim człowiekiem – kończy ekspert. Do podobnych wniosków doszli francuscy uczeni badając wpływ podróży na rozmaite cechy charakteru. Wykazali, że nieznane miejsca, niecodzienne wydarzenia, bodźce tajemnicze i obce stymulują mózg bardziej niż ekscytująca książka czy film i sprawiają, że pracuje on ze zdwojoną siłą. Dzięki temu podróżnicy dostrzegają więcej możliwości, stają się bardziej kreatywni, elastyczni i otwarci – nie tylko na nowe sytuacje, ale przede wszystkim drugiego człowieka.

Podróżuj na zdrowie

Wpływ podróżowania na zdrowie był przedmiotem dociekań Amerykańskiego Stowarzyszenia Turystyki. Badania trwały kilka lat i pokazały, że przyjemne doświadczenia wynikające z podróżowania mogą być dobre nie tylko dla zdrowia (m.in. obniżają poziom stresu, ryzyko wystąpienia ataku serca, chorób układu krążenia i przedwczesnej śmierci) – wpływają pozytywnie również na nasze relacje z innymi oraz wydajność w pracy.

Efekt pojawia się niezależnie od płci i wieku. Co więcej – według tego badania – spędzenie nawet kilku dni pośród pięknych okoliczności przyrody miało działać jak lekarstwo w przypadku osób odczuwających wypalenie zawodowe. Kojące widoki oraz naturalne krajobrazy pomagały badanym wrócić do równowagi i odzyskać zapał do pracy.

Podróż to nie odległości

Na razie nie planujesz żadnych wojaży? Mamy dobrą wiadomość – nie trzeba pokonywać setek kilometrów, aby korzyści z podróżowania doświadczyć. Udana wycieczka wcale nie musi być daleka, egzotyczna ani szczególnie długa. Nawet krótkie wypady, blisko domu mogą dostarczyć wrażeń na miarę wielkiej wyprawy. Wybierz się na spacer, zejdź z utartej ścieżki i rozejrzyj się dookoła. Popatrz na okolicę z innej perspektywy i odkryj ją na nowo. Każde miejsce, które odwiedzasz, traktuj tak, jakbyś był/była tam po raz pierwszy. To też podróż. Zaczyna się tuż za progiem domu.   

4 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
inż. Bliniak 81.161.205.99 08.08.2019

Podróże kształcą - ale wykształconych  :)))

user
Kajto 37.47.66.224 09.08.2019

Trzeba jeszcze mieć na uwadze, że dobra podróż jest wtedy, kiedy nic nas nie zaskoczy. Warto systematycznie odwiedzać serwis samochodowy, na przykład w Krakowie, i dbać o przeglądy.


user
nolka 37.249.175.156 23.08.2019
Nie trzeba jechać daleko aby dowiedzieć się czegoś nowego.
user
Karol15 5.173.56.172 12.09.2019

Oczywiście, że nie :) My niedawno jechaliśmy https://www.modlinbus.com/ do Warszawy na weekend :) Super wycieczka :)

nr 21/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium