Życie Podkarpackie nr 47/2019 Życie Podkarpackie nr 47/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 326/2019, Piątek 22 listopada 2019 r., Marka i Cecylii
Opublikowano
Czy jesteś niewolnikiem swojego smartfona?
Co chwilę zerkasz na telefon? Sprawdzasz pocztę elektroniczną, czytasz SMS-y i zaglądasz do mediów społecznościowych nawet wtedy, gdy z kimś rozmawiasz, pracujesz albo uczestniczysz w ważnych uroczystościach rodzinnych? Bez telefonu czujesz się jak bez ręki, nie rozstajesz się z nim nawet gdy jesz, bierzesz prysznic i śpisz? To może być FOMO!

Czym jest FOMO?

To skrót od angielskiego określenia „fear of missing out”. Oznacza lęk przed tym, że ominie nas coś ważnego. To też strach i dyskomfort wynikający z przeczucia, że inne osoby w danym momencie przeżywają bardzo satysfakcjonujące doświadczenia, w których my nie uczestniczymy. Zjawisko to zostało zidentyfikowane po raz pierwszy w latach 90. XX w., ale w ostatnim czasie znacznie się nasiliło. To skutek m.in. dynamicznego rozwoju technologii, stałego dostępu do internetu, wzrostu znaczenia mediów społecznościowych w codziennym życiu i coraz szybszego jego tempa. Syndrom sprawia, że z natłoku informacji nie jesteśmy w stanie wyselekcjonować tych naprawdę ważnych. Nie wiemy, na co się zdecydować i ciągle zastanawiamy się,czy opcja, którą wybraliśmy, jest dla nas najlepszym możliwym wyborem. Efekt? Nasz umysł ulega przeciążeniu, jesteśmy zestresowani i poirytowani. Pojawiają się problemy ze skupieniem uwagi, brakuje nam energii do działania, a do tego wszystkiego zaniedbujemy relacje twarzą w twarz z drugim człowiekiem. To nie wszystko! Osoby z FOMO mogą być np. częstszymi sprawcami wypadków samochodowych, bo przymus ciągłego sprawdzania powiadomień bardzo rozkojarza i dekoncentruje. U niektórych pojawia się stały, irracjonalny lęk o to, że ich życie nie jest wystarczająco atrakcyjne i wartościowe. Bo przecież w internecie wszystko wydaje się lepsze i ładniejsze.

Nie tylko młodzi

Myślisz, że problem dotyczy tylko osób młodych, które nie pamiętają już życia sprzed epoki internetu? Nic bardziej mylnego. – Wielu badaczy uznaje FOMO za chorobę cywilizacyjną, na którą narażony jest każdy użytkownik mediów społecznościowych, bez względu na wiek – mówi Anna Borkowska z Akademii NASK, zajmującej się m.in. bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w internecie oraz podnoszeniem kompetencji cyfrowych. Problemu nie można bagatelizować i tłumaczyć, że dotyczy on wszystkich wokół, tylko nie nas. Jest kilka symptomów, które mogą oznaczać, że to właśnie my cierpimy na FOMO.

– Nerwowe reakcje na brak dostępu do internetu, notoryczne zerkanie i odświeżanie mediów społecznościowych, e-maila, newsów, potrzeba szybkiego odpisania na wiadomość. To mogą być objawy – wylicza A. Borkowska.

Jak sobie radzić?

– Jeśli zauważamy u siebie oznaki FOMO, przede wszystkim zwolnijmy tempo. Usiądźmy i zastanówmy się, co tak naprawdę przeraża nas w chwilowym odcięciu od świata online. Przyczyna po pewnym czasie może się okazać naprawdę błaha – radzi ekspertka Akademii NASK. – Warto też nauczyć się rozsądnie korzystać z mediów społecznościowych, dokonywać selekcji informacji, które do nas docierają, nie narzucać sobie niepotrzebnej presji. Pamiętajmy – nie musimy być ze wszystkim na bieżąco. Warto ćwiczyć też koncentrację tak, aby natłok wydarzeń i informacji nas nie rozpraszał – dodaje. Co jeszcze możesz zrobić? Zwróć uwagę, czy podczas czasu wolnego naprawdę wypoczywasz, czy tylko dostarczasz sobie kolejnej dawki bodźców. Zamiast surfować po internecie, wybierz się na spacer lub spotkanie z przyjaciółmi. Telefon zostaw w domu lub chociaż wyłącz dźwięki powiadomień. Nie zabieraj go do sypialni – zamiast przeglądać portale społecznościowe przed snem, poczytaj książkę, porozmawiaj z partnerem. Pamiętaj, ze zmiana przyzwyczajeń nie będzie prosta, ale wyjdzie ci na zdrowie. Jeśli podejrzewasz, że Ty lub ktoś bliski nie radzi sobie z uzależnieniem od informacji, zgłoś się po pomoc do specjalisty.
2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Zbyszek 81.161.203.135 03.08.2019

Czemu nie powiemy o tym jasno, to nie FOMO, ale uzależnienie takie samo jak alkoholizm, czy palenie tytoniu. 

user
Parada 95.40.62.44 13.08.2019

Każdy chyba poniekąd jest

nr 47/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium