Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 171/2018, Środa 20 czerwca 2018 r., Bogny i Florentyny
Opublikowano
5 sposobów na przełamianie blokady mówienia w języku obcym
Ile prawdy jest w przekonaniu, że jedni mają większy dar swobodnego komunikowania się w języku obcym, a inni są go pozbawieni, stąd brak sukcesów na polu językowym, pomimo uczęszczania na kursy? I czy barierę komunikowania się w języku obcym można w ogóle pokonać?
Blokada wypowiadania się w obcym języku obcym to przypadłość, która dotyczy całkiem sporej grupy uczących się

– Swobodna rozmowa w obcym języku jest możliwa, ale jak wszystko wymaga intensywnej pracy oraz doskonalenia własnych umiejętności – przekonuje Marzena Semeniuk, właścicielka Centrum Języków Obcych Student. – Głównym źródłem powstawania bariery mówienia w języku obcym, pomimo znajomości słownictwa i struktur gramatycznych, jest lęk przed oceną wypowiedzi oraz obawa przed brakiem akceptacji ze strony rozmówcy. Najczęściej boimy się tego, że nasza wiedza językowa jest niekompletna pod względem wymowy czy użytego słownictwa oraz że rozmówca będzie się naśmiewał z jakości naszych wypowiedzi. Wszystkie te przeświadczenia totalnie blokują swobodną komunikację – dodaje.


Wiele wskazuje również na to, że jednym z ważniejszych czynników wpływających na swobodne komunikowanie się są predyspozycje osobowościowe. Najczęściej komunikację w języku obcym podejmują więc osoby przejawiające typ osobowości ekstrawertycznej. Nie mają zahamowań, by rozpocząć rozmowę, podtrzymać kontakt, wyrazić opinię. Introwertyków cechuje z kolei brak umiejętności nawiązania i kontynuowania rozmowy, a to pogłębia blokadę podczas próby nawiązania dialogu z obcokrajowcem.

Pokonaj blokadę - sprawdzone sposoby  

  1. Jeśli mówienie to nasza pięta achillesowa, warto zdecydować się na kurs językowy nastawiony ściśle na komunikację. Mogą to być na przykład zajęcia konwersacyjne w grupach maksymalnie 4 – 6 osobowych. Takie zajęcia stymulują rozmowę z użyciem słownictwa oraz struktur gramatycznych w określonych sytuacjach życiowych.

  2. Dla osób, które mają już w miarę dobrze przyswojone zasady gramatyczne oraz słownictwo, świetnym rozwiązaniem będą tematyczne zajęcia konwersacyjne z ramach lekcji indywidualnych. Istnieje wówczas możliwość nawiązania autentycznej swobodnej rozmowy z lektorem na dowolny temat. Jeżeli temat wybrany zostanie na tyle wcześnie, aby opanować potrzebne słownictwo i trudne formy gramatyczne, takie zajęcia mogę przynieść naprawdę zaskakujące efekty. 

  3. Kolejnym rozwiązaniem jest zapisanie się na kurs konwersacyjny prowadzony przez native speakera, ponieważ obcokrajowcy uczący języka obcego prezentują nienaganny akcent oraz poprawność językową.

  4. Do efektywnych metod przełamywania blokady mówienia w języku obcym należy też czytanie na głos lub powtarzanie za narratorem książki w oryginalnym przekładzie. Oswajamy się w ten sposób z wymową i przyzwyczajamy do dźwięku swojego głosu. 

  5. Kolejny sposób to nagrywanie i odsłuchiwanie swoich wypowiedzi w celu samoobserwacji i korekty oraz mówienie do siebie na głos, mające na celu wyćwiczenie płynności wypowiedzi w języku obcym. Pomaga też oglądanie filmów i słuchanie muzyki w języku obcym, bo ułatwia zapamiętywanie gotowych zwrotów użytecznych w konwersacji.
Marzena Semeniuk, właścicielka Centrum Języków Obcych Student.

Praktyczne sposoby na przełamanie blokady mówienia w języku obcym zdradzała nam pani Marzena Semeniuk, właścicielka Centrum Języków Obcych Student.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium