Życie Podkarpackie nr 21/2020 Życie Podkarpackie nr 21/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 151/2020, Sobota 30 maja 2020 r., Feliksa i Ferdynanda
Opublikowano
Sól na butach – zmora każdej zimy. Jak się jej pozbyć?
Zimowa aura bywa niełaskawa dla naszego obuwia. Mieszanka śniegu, soli i piasku, która gości teraz na chodnikach, bywa dla butów zabójcza. Sól osadza się na nich, pozostawia trudne do usunięcia zacieki, które szpecą, ale przede wszystkim – szkodzą obuwiu. Jak się przed nimi uchronić i co zrobić, gdy na ulubionych skórzanych czy zamszowych botkach, kozakach i śniegowcach pojawiają się charakterystyczne białe ślady?

Po pierwsze: ochrona

Nieestetyczne zacieki z soli na butach to problem, z którym borykamy się każdej zimy. Doświadczeni szewcy radzą, aby działać prewencyjnie i zawczasu nanieść na obuwie impregnat, który tworzy na jego powierzchni warstwę zabezpieczającą przed wilgocią i brudem. Podpowiadają, że specjalnego traktowania wymagają buty skórzane, w tym zamszowe. Skóra w naturalny sposób ulega wysuszeniu – niewłaściwie konserwowana traci walory estetyczne i użytkowe. Staje się bardziej narażona na przemoczenie oraz wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Dlatego, oprócz impregnatu, wymaga użycia preparatów natłuszczających w kremie (skóry gładkie) czy tzw. protektorów w sprayu (skóry szorstkie, tj. nubuk i zamsz). Warstwę ochronną należy uzupełniać kilka razy w sezonie. Nie zapominajmy o dobrej paście – specjaliści odradzają stosowanie nabłyszczaczy, gąbek do szybkiego połysku, past błyskawicznych itp. Zamiast tego proponują klasyczne pasty (np. na bazie wosków), które po wyschnięciu należy pieczołowicie wypolerować. Kilka warstw nałożonych na siebie stworzy skuteczną tarczę przed solą. Jeżeli jednak mimo to na butach pojawią się niechciane, białe ślady, istnieje kilka sposobów na ich usunięcie.

Usuwanie zacieków solnych


Jeśli obuwie było odpowiednio zabezpieczone, to z usunięciem wykwitów soli nie powinniśmy mieć większych problemów. Oczywiście błoto i sól należy jak najszybciej usuwać szczotką, a w razie potrzeby spłukać pod bieżącą wodą. Domowe sposoby obejmują wachlarz łatwo dostępnych środków – zazwyczaj wystarczy gąbka lub szmatka zwilżona roztworem wodnym z octem (1:1) lub delikatnym detergentem (tj. płyn do mycia naczyń, mydło czy szampon – kilka kropli na 1 litr ciepłej wody), którą zmywamy plamę z soli.
Sól na butach – zmora każdej zimy. Jak się jej pozbyć?
Pamiętajmy, że wszystkie czynności związane z myciem, odsalaniem i czyszczeniem wysuszają skórę, dlatego przed wyjściem na zewnątrz obuwie należy odpowiednio przygotować, aby odzyskała ona miękkość, elastyczność, oryginalny kolor i zyskała ochronę.
Podczas czyszczenia starajmy się eliminować nie tylko widoczne zabrudzenia, ale w jak największym stopniu usunąć sól, która wniknęła w strukturę cholewki. Buty czyścimy delikatnymi okrężnymi ruchami tylko w miejscu, w którym pojawiły się niechciane zacieki. Zabieg powtarzamy do skutku. Im szybciej, tym lepiej – usunięcie świeżych zacieków jest zazwyczaj łatwiejsze i nie wymaga korzystania z tzw. odsalaczy

Kiedy domowe sposoby zawiodą...
...warto się zaopatrzyć w specjalistyczny środek do usuwania zacieków po soli (tzw. odsalacz, antysól) przeznaczony głównie do skór gładkich, licowych, zamszu czy nubuku. Preparaty tego typu eliminują plamy powstałe na skutek działania soli, śniegu, błota pośniegowego, wody, potu. Choć producenci na ogół obiecują bezpieczne czyszczenie, bez ryzyka odbarwień, zawsze warto przetestować działanie preparatu na mało widocznym obszarze buta.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium