Życie Podkarpackie nr 46/2019 Życie Podkarpackie nr 46/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 323/2019, Wtorek 19 listopada 2019 r., Elżbiety i Seweryna
Opublikowano
Przemyśl
Przemyślana zabawa dla malucha
Urodziny, andrzejki, mikołajki... sala zabaw to miejsce, w który dzieci mogą się wyszaleć i wybawić podczas mądrze prowadzonych zabaw, pod czujnym okiem animatorek w barwnych strojach. Nie masz pomysłu na imprezę dla malucha? Możliwości jest wiele.

Impreza dla najmłodszych to kilka godziny szaleństw z opiekunem, którego zadaniem jest integrować dzieciaki, prowadzić zajęcia w taki sposób, by nikt się nie nudził, a za to lizną trochę wiedzy. Tematów zabaw jest multum, inspiracją mogą być ulubione bajki, zwyczaje ludowe czy nawet pory roku. W sali zabaw na maluchy czekają baśniowe postaci, tematyczne dekoracje i muzyka, fragmenty bajek i... dreszczyk emocji.

– Listopad upłynął nam pod znakiem wróżb andrzejkowych. Kiedyś były przeznaczone dla panien, dziś tradycja ta zmieniła swoje znaczenie i nie jest już zarezerwowana dla dziewczynek. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Przemyślu uczestniczyli w wyjątkowej zabawie połączonej z wróżbami i grami. Były też opowieści o tym, jak kiedyś takie zabawy wyglądały. Uciechy było co niemiara. Dzieci losowały przedmioty, które symbolizował jakiś zawód, np. rękawica kuchenna – będziesz sławnym kucharzem, smycz z napisem Wojsko Polskie – będziesz żołnierzem. Przekłuwały serca, w których były imiona przyszłego męża lub żony. Losowały kolorowe karteczki, a animatorka odczytywała ich znaczenie, np. biały – czeka cię szaleństwo na stoku narciarskim, czerwony – już niedługo poznasz przyjaciela. Zabawy te w zmienionej formie można wykorzystać przy okazji innych imprez, np. urodzinowych czy noworocznych – opowiada prezes sali zabaw Krystyna Garbarczyk.

Upominkowe szaleństwo

Pomysłów na okołoświąteczne czy noworoczne zabawy dla maluchów też nie brakuje. Może je odwiedzić ulubiony święty z workiem prezentów. Podczas zabaw mikołajkowych dzieciaki np. poszukują ukrytych przedmiotów, mogą być związane z zimą – połyskujące śnieżynki, czekoladowe choinki. Uczą się wtedy spostrzegawczości, zdrowej rywalizacji i poznają zimowe symbole. Do pysznej zabawy zachęca też magiczny dywan, w którym ukryte są 52 gry, również te sensoryczne. Jest piłka nożna, są szachy, gry dotykowe. Dywan może też służyć dzieciom z niepełnosprawnościami. Jest też ekran, na którym dzieci mogą malować, układać puzzle czy nawet boksować.

Łyk tradycji

– To ważne, aby uczyć młode pokolenia kultywowania zwyczajów wywodzących się z naszej przeszłości. Kultura ludowa jest ciekawa i warto o niej opowiadać. Tradycja ma w sobie coś wartościowego, a dzieci są zawsze bardzo ciekawskie, pytają o to, jak było kiedyś, jak ich rówieśnicy spędzali czas w długie, zimowe wieczory, w co się bawili. Nie wstydzą się, są otwarte na wszelkie pomysły. Warto tę ciekawość w nich podtrzymywać. Im wcześniej będziemy dzieciom pomagali uzewnętrzniać ważne wartości, tym głębiej się one w nich zakorzenią. Będzie to dla nich naturalne, dlatego uważam, że łączenie tradycji z zabawą to świetny pomysł. A sala zabaw jest do tego najlepszym miejscem – podsumowuje K. Garbarczyk.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 46/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium