Życie Podkarpackie nr 33/2019 Życie Podkarpackie nr 33/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 230/2019, Niedziela 18 sierpnia 2019 r., Heleny i Bronisławy
Opublikowano
Zakupowe szaleństwo w święta
Statystyk pokazują, że grudzień jest miesiącem, w którym Polacy wydają najwięcej i zaciągają najwięcej szybkich pożyczek. Jak się ustrzec długów przed Nowym Rokiem?
fot. Marcin Łabuda
dyplomowany specjalista ds. księgowości mgr Anna Studzińska-Kazienko

Zbliża się okres świąt, czas, gdy wydajemy więcej niż zarabiamy. – Wielu Polaków w okresie świąt kupuje elektronikę, drogie prezenty, często niestety nie za gotówkę, a na raty czy za zaciągnięte chwilówki. Grudzień jest miesiącem, w którym Polacy wydają najwięcej i zaciągają najwięcej szybkich pożyczek, branych często w sposób nieprzemyślany, w przypływie chwili. Nazywa się to świąteczną gorączką – mówi mgr Sabina Majka, analityk finansowy z kancelarii usług księgowych Intelligence Business Solutions. Dopiero po świętach przychodzi otrzeźwienie i okazuje się, że nie stać nas na spłatę zaciągniętych kredytów. Zaczynamy oszczędzać, zastanawiamy się, który wydatek jest ważniejszy, zaczyna brakować, więc bierzemy kolejne kredyty, by spłacić te poprzednie terminowo. To pierwszy krok ku popadnięciu w długi. A wystarczyło do okresu świątecznego przygotować się kilka miesięcy wcześniej. Wydatki planować z głową. Zaoszczędzając wcześniej, nie wydajemy pieniędzy, których nie mamy. 

fot. Marcin Łabuda

Nie przesadź z wydatkami

– W naszej branży często spotykamy ludzi, którzy popadli w ogromne długi; związane z prowadzeniem firmy, ale także konsumenckie. Niewielu z was wie, że prawo daje możliwość ogłoszenia upadłości nie tylko gospodarczej, ale i konsumenckiej. Polega to na umorzeniu długów powstałych przed złożeniem wniosku o ogłoszeniu upadłości. Trzeba spełnić szereg wymagań stawianych przez przepisy, by móc złożyć wniosek do sądu. Ale także liczyć się ze skutkami takiej decyzji. Upraszczając: konsument ma obowiązek wskazać i wydać syndykowi cały majątek i dokumentację finansową. Od tej pory nie może już swobodnie rozporządzać swoim majątkiem. Syndyk sporządza jego inwentaryzację i przystępuje do sprzedaży wartościowych przedmiotów; nieruchomości, samochodów, sprzętu AGD. O ile upadły posiada jakikolwiek majątek. Ogłoszenie upadłości wstrzymuje postępowania egzekucyjne prowadzone przeciwko konsumentowi. Przerwana zostaje nagonka banków, komorników i innych wierzycieli. Konsument może jedynie dokonywać drobnych wydatków życia codziennego – mówi dyplomowany specjalista ds. księgowości Anna Studzińska-Kazienko z tej samej kancelarii.

– Polujący na promocje muszą pamiętać, żeby nie przesadzić z wydatkami. Życie na kredyt jest przyjemne tylko do czasu, gdy przychodzi nam spłacić zobowiązania. Wydatki zawsze trzeba przykładać do zarobków, życie ponad stan ma swoje konsekwencje – dodaje.

11 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Zbyszek 81.161.203.133 21.12.2018

Może zamiast leczyć skutki świątecznego szaleństwa, pomyśleć jak usunąć przyczyny tego zjawiska? Czy nie lepiej zastanowić się nad samą istotą tego święta, jego genezą i sensem i zwyczajnie nie iść bezmyślnie za tłumem. Tak zrobiłem kilkadziesiąt lat temu i dalekie są mi problemy większości Polaków. 

user
Marian 185.25.123.209 16:20:52 21-12-2018

polać! mądrze rzecze...

user
Konik136 5.173.40.65 08.01.2019

A mnie niestety zakupowe szaleństwo ogarnęło na całego. I jakoś przejść nie chce! Teraz szykuję prezent w postaci bukietu z ręczników dla babci na Jej święto, a potem zaraz imieniny mamy i też trzeba coś będzie wymyślić... Ale spoko, mam tak co roku :)

user
marcia78 94.40.46.169 14.01.2019

Oj tak w święta to zawsze jest szaleństwo zakupowe. Mnie w sumie jeszcze jedno teraz czeka, ponieważ moja siostra ma 30ste urodziny i trzeba będzie kupić jej jakiś fajny prezent. Zastanawiam się czy może nie kupić jej takiej suszarkibo wygląda na naprawdę solidną i funkcjonalną. Co o tym myślicie?

user
bamber 178.36.28.70 14.01.2019

Moim zdaniem dla siostry świetnym prezentem byłaby bielizna erotyczna ze sklepu         jest to sklep z polskimi markami i bielizną pochodzącą od polskich projektantów.W nim dostaniesz nie tylko świetne kostiumy,ale też piękne,satynowe koszulki, halki, eleganckie i dopasowane body w wielu stylowych wzorach i kolorach.


user
Mardi 46.134.57.200 23.01.2019

uważam, że miłym gestem jest obdarowywanie się prezentami, ale żeby uniknąć tego całego zakupowego szaleństwa, staram się robić zakupy świąteczne wcześniej. Już jesienią zwracam uwagę na rzeczy, które mogłabym komuś z rodziny sprezentować i w grudniu mam problem z głowy.

user
łototo 83.8.212.39 28.01.2019

Świąteczne prezenty to tradycja bez której trudno sobie je wyobrazić. Jak tradycja każe obkupiłem całą rodzinę a zakupy robiłem w internecie. Wcześniej jednak ubezpieczyłem e-zakupy w banku Raiffeisen bo rok temu spotkała mnie przykra niespodzianka.

user
Ajka 37.47.75.171 06.02.2019

Dobrze, że w robieniu zakupów (także tych jedzeniowych) z głową pomagają portale - np. można wybrać najlepszą pizzerię w danym mieście na podstawie tego typu zestawień: 

user
Ajka 37.47.75.171 06.02.2019
Dobrze, że w robieniu zakupów (także tych jedzeniowych) z głową pomagają portale - np. można wybrać najlepszą pizzerię w danym mieście na podstawie tego typu zestawień: http://www.wroclaw.alepizza.com/
user
Aleksandra 37.47.66.120 14.02.2019

U mnie zakupowo-remontowe szlaeństwo :D Zastanawiam się właśnie nad zakupem takich płytek do łazienki: http://www.szabelski-plytki.pl/ - co sądzicie?

user
OLIWKA1 193.59.47.25 31.07.2019

Ja często zamawiam w sieci, np. ubrania i bieliznę tutaj https://ekskluzywna.pl/ to mój sklep numer jeden bo mają kilka marek które mi pasują i rozmiarowo i fasonowo.

nr 33/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium