Życie Podkarpackie nr 33/2019 Życie Podkarpackie nr 33/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 230/2019, Niedziela 18 sierpnia 2019 r., Heleny i Bronisławy
Opublikowano
Savoir-vivre przy wigilijnym stole
Wigilijna kolacja, kiedy przy jednym stole spotykają się wszyscy członkowie rodziny, to jeden z magicznych momentów świąt Bożego Narodzenia. Okazja jest wyjątkowo uroczysta, dlatego warto wiedzieć, jak zachować się tego wieczoru. Co zrobić, aby nie popełnić gafy?
W świetle zasad savoir-vivre głęboko zakorzeniona w polskiej tradycji wigilijna wieczerza to przyjęcie jak każde inne. Rządzi się swoimi prawami.

Przy stole

Wigilijną kolację rozpoczynamy w momencie, gdy na stole jest zestaw dań, a przy stole komplet domowników. Przy niewielkiej grupie biesiadujących poczekajmy z pierwszym kęsem na gest gospodarza lub gospodyni, moment, kiedy wszyscy goście nałożą sobie porcje jedzenia. Powinniśmy spróbować wszystkich dań albo przynajmniej większości. O ile nie przemawiają za tym względy zdrowotne, nie wypada odmawiać gospodyni, gdy częstuje nas daną potrawą.

 

Zdrowia, szczęścia, pomyślności

Dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń to piękny moment. Życzenia zaczyna składać gospodarz lub najstarsza osoba w rodzinie. Potem zwracamy się z życzeniami do dziadków, rodziców, rodzeństwa i dzieci. Wypada, aby osoby młodsze podeszły do osób starszych. Zamiast sztampowych formułek, życzenia warto zaadresować do konkretnej osoby, unikając jednocześnie poruszania spraw, które mogą być dla niej kłopotliwe. Pominięcie nielubianego krewnego jest nietaktowne – aby inni goście nie odczuli naszej złej relacji, złóżmy mu życzenia neutralne, acz uprzejme.

 

Świąteczny dresscode

Święta to czas podniosły, o czym powinien świadczyć również nasz ubiór. Na uroczystej kolacji obowiązuje strój wizytowy.  Dla kobiety oznacza elegancką sukienkę i czółenka na obcasie albo spodnium, do których można również założyć płaskie buty. Strój wizytowy dla mężczyzny to garnitur, biała koszula, krawat, eleganckie buty. W mniej oficjalnych okolicznościach możemy pozwolić sobie na odstępstwa, aby czuć się komfortowo, ale cały czas zachowując okolicznościowy charakter stylizacji. Nie zapominajmy o maluchach – choć chcemy by wyglądały odświętnie, w ich przypadku najważniejsza jest wygoda i strój nieutrudniający zabawy.

 

Kiedy wypada wyjść?

Jeśli nie planujemy wspólnego wyjścia na pasterkę, nie przeciągajmy, ale też nie skracajmy zanadto naszej wizyty. Nie należy nadużywać gościnności gospodarzy i zamęczać swoją obecnością, kiedy inni goście już wyszli. Sygnałem, że przyjęcie dobiega końca, może być podanie przez gospodynię deseru i kawy. Należy wyczuć odpowiedni moment. Pamiętajmy, że sztuką dyplomacji rodzinnej jest umiejętność dostosowania się do okoliczności.

 

Politykę i telefony zostawmy za drzwiami

Przeglądanie Facebooka podczas posiłku, chichotanie do ekranu komórki czy tabletu, selfie znad talerza to przejaw złych manier. Podczas uroczystości rodzinnych telefony powinny być wyłączone lub choćby wyciszone. Wspólne zdjęcie z bliskimi? Tak, ale zanim opublikujemy fotkę w sieci, zapytajmy krewnych, czy sobie tego życzą.

Przy stole nie poruszamy tematów kontrowersyjnych, kwestii politycznych czy ideologicznych. Te – zamiast łączyć – dzielą. Warto też zachować dla siebie kwestie zdrowotne. Lepiej przywołać miłe wspomnienia, dowiedzieć się, co słychać u dawno niewidzianych bliskich, poruszyć tematy, które nie różnią, ale godzą. I właśnie one niech towarzyszą wigilijnym i świątecznym rozmowom.

 

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 33/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium