Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 169/2018, Poniedziałek 18 czerwca 2018 r., Marka i Elżbiety
Opublikowano
Chiptuning, czyli większa moc, mniejsze spalanie
Na przyjemność z jazdy składa się wiele czynników. Dla jednych ważny jest wygląd pojazdu, dla innych komfortowe wnętrze, niektórym zaś frajdę sprawia jazda samochodem z mocniejszym i bardziej dynamicznym silnikiem.
Chiptuning - eksperci zapewniają, że prawidłowo wykonana modyfikacja zapewni kierowcy lepszy komfort użytkowania pojazdu.

Każdy współczesny samochód posiada tzw. sterownik, czyli wyspecjalizowany komputer (ECU). Jednostka ta odpowiada za parametry pracy silnika w każdych warunkach, zapisane są one w pamięci ECU. Kierowcy decydujący się na chiptuning oczekują odczuwalnego wzrostu mocy i momentu obrotowego, aby to osiągnąć, konieczna jest ingerencja w parametry silnika; zmienia się więc dawkę paliwa, ciśnienie turbosprężarki, ogranicznik obrotów i in. Owa ingerencja może się wiązać z pewnymi komplikacjami, w potocznej opinii także z obniżeniem trwałości silnika. Eksperci zapewniają jednak, że prawidłowo wykonana modyfikacja, zachowanie zdrowego rozsądku podczas eksploatacji pojazdu i unikanie wyciskania z silnika maksimum jego możliwości, pozwolą w zupełności uniknąć negatywnych skutków chiptuningu.

Chip tuning - dlaczego warto?


– Z chiptuningu wynika wiele zalet. Wielkim plusem jest zwiększenie elastyczności i płynny przyrost momentu obrotowego w całym zakresie obrotów, co jest szczególnie ważne dla bezpieczeństwa pasażerów, zwłaszcza podczas manewru wyprzedzania. Otrzymujemy bezpieczny wzrost mocy w silnikach turbo do 20 proc., a momentu obrotowego przy modyfikacjach bezpiecznych nawet do 25 proc. Kolejnym plusem jest obniżenie zużycia paliwa, przy zachowaniu rozsądnej dynamiki jazdy nawet do 14 procent. Warto też pamiętać, że zmiany są odwracalne, ponieważ każdy klient otrzymuje oryginalny wsad ze swojego sterownika i w razie potrzeby można zawsze powrócić do oryginału – zaznacza Witold Sznajder, właściciel i specjalista od elektroniki samochodowej w firmie Quick Service. Mówiąc o zaletach wynikających z modyfikacji, warto zwrócić uwagę na to, że przeprowadzenie chiptuningu owocuje nadaniem indywidualnego charakteru pracy samochodu, dostosowanego do potrzeb i upodobań jego właściciela, co zapewnia mu lepszy komfort podróżowania. 

Eco tuning - przyjazny naturze


Ciekawą alternatywą jest też popularny ostatnio, przyjazny dla środowiska ECOblue tuning. – Polega na optymalizacji jednostek sterujących silnika pod względem oszczędności paliwa. Ponadto zapewnia ochronę napędu pojazdu przed emisją szkodliwych substancji. Ekonomiczny tuning zapewnia zarówno efektywniejsze korzystanie z naturalnych zasobów, jakimi są ropa i paliwa, jak i oszczędność dla kierowcy. Szacuje się, że wynosi ona między 2,5 do 6 litrów na 100 kilometrów – mówi W. Sznajder. Kierowcy muszą jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że oszczędność jest uzależniona od rodzaju silnika, dopuszczalnej wagi pojazdu, dróg, po których auto najczęściej się przemieszcza, a także stylu jazdy kierowcy. Ecotuning można zastosować niemal we wszystkich pojazdach, także rolniczych, autobusach i pojazdach użytkowych. 

Witold Sznajder, właściciel i specjalista od elektroniki samochodowej w firmie Quick Service: – W zależności od modelu osobowego samochodu i typu sterownika ceny modyfikacji elektronicznych kształtują się od 350 do 1000 zł, w pojazdach ciężarowych, autobusach i tirach od 1200 do 2500 zł.

3 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Michał 83.5.42.71 25.08.2015

Ja jestem "Za" chiptuningiem.

Sam przekonałem się na własnym samochodzie jakie pozytywne efekty przynosi chiptuning.

Gcs Tuning w Krakowie wykonał ten zabieg prawidłowo i od tamtej pory mogę cieszyć się większa wydajnością mojego auta.

user
marek 94.177.135.197 23.01.2017

Chptuning super sprawa. Różne opinie ale nie ma się czego obawiać. Polecam Cartronic gdzie robiłem swoje auto.

user
JanuszD 217.173.4.189 04.04.2018

Ja również jestem właścicielem auta po tuningu - spalanie spadło o ca. 10%, silnik jakby bardziej równo wkręca się na obroty, no i ma o 23% wyższą moc. Polecam Goodhope z Pleszewa.

nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium