Życie Podkarpackie nr 17/2018 Życie Podkarpackie nr 17/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 115/2018, Środa 25 kwietnia 2018 r., Marka i Jarosława
Opublikowano
Dekalog efektywnego uczenia się
Przyszedł maj, a z majem, jak co roku - matury. Wprawdzie egzaminy trwają już w najlepsze, ale na naukę nigdy nie jest za późno! W tym artykule podpowiadamy, jak szybko i - przede wszystkim - efektywnie przyswoić potrzebne informacje.
Masz problemy z przyswajaniem nowego materiału? Na pewno stale popełniasz te same błędy – nie masz planu działania, uczysz się chaotycznie i w ostatniej chwili, nie masz swojej ulubionej strategii uczenia się i przez to tracisz nawet 70 procent czasu. Możesz to zmienić.

Dowiedz się, jak zwiększyć swoje możliwości przyswajania wiedzy

I Przyjazna przestrzeń

Im lepiej uporządkowane miejsce pracy, tym łatwiej o koncentrację. Siedź na wygodnym krześle, zapewnij sobie oświetlenie z lewej strony ciała. Postaraj się, aby nikt ci nie przeszkadzał. Niezaplanowane dźwięki, np. sygnał telefonu, rozmowy innych obniżają koncentrację.

II Dotleniony mózg

Wietrz pokój – twój mózg potrzebuje świeżego powietrza, ponieważ zużywa aż 20 proc. całego tlenu w organizmie. Niedotlenienie powoduje szybsze zmęczenie i problemy z przyswajaniem informacji.

III Dobre samopoczucie

Zadbaj o odpowiednią dawkę codziennego ruchu na świeżym powietrzu. Unikaj przemęczenia oczu. Pamiętaj, że kolory ciepłe i jasne energetyzują i poprawiają samopoczucie, chłodne uspokajają. Sen regeneruje i pozwala uporządkować zapamiętane w ciągu dnia informacje.

IV Muzykoterapia

Naukowcy dowodzą, że przyswajanie materiału jest skuteczniejsze, gdy słuchamy muzyki barokowej, np. Bacha, Mozarta, Corelliego, Haendela, Telemanna czy Vivaldiego. Wysoka częstotliwość dźwięków muzyki klasycznej jest zgodna z rytmem pracy serca, co wycisza emocje i pomaga się zrelaksować.

 

V Rozsądne zarządzanie czasem

Wielogodzinne siedzenie nad książkami jest męczące. Co godzinę lub półtorej rób 10-minutowe przerwy, najlepiej na krótką gimnastykę. Zastanów się, kiedy w ciągu dnia najbardziej lubisz się uczyć.

 

VI Plan pracy

Dokonuj analizy dotychczasowych działań, stwórz plan i go realizuj. Przed przystąpieniem do planowania harmonogramu warto odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań: czego będę się uczyć, jak dużo czasu mam na naukę, jak wiele nowych informacji musze opanować?

 

VII Odpowiednie nastawienie

Motywacja jest siłą napędową wszelkich działań, obudź w sobie ciekawość tego, czego musisz się nauczyć. Nie myśl: nie potrafię, to za trudne. Formułuj cele i powtarzaj sobie: chcę i mogę poznać, zrozumieć, zapamietać.

 

VIII Prawa pamięci

  • efekt początku i końca – najwięcej zapamiętujemy tuż po rozpoczęciu nauki i pod koniec
  • efekt odmienności – skutecznie zapamiętujemy to, co znacząco różni się od reszty
  • efekt powtórzeń – treści powtarzające się, podobne zapamiętujemy szybciej

 

IX Notowanie z wyobraźnią

Celem notowania jest uporządkowanie informacji i ich systematyzacja. Nie notuj wszystkiego – zapisuj tylko najistotniejsze informacje i wypunktuj je. Osobne zagadnienia umieszczaj na oddzielnych kartkach, aby łatwiej je później pogrupować. Stosuj przejrzystą formę graficzną. Użyj kolorowych zakreślaczy, rysuj lub twórz mapy myśli – czyli gromadź skojarzenia wokół słów kluczy.

 

X Mobilizacja wszystkich zmysłów

Uczymy się za pomocą wielu zmysłów. Pamiętaj, że ruch sprzyja lepszej pracy mózgu, staraj się wyobrażać sobie obrazy i kompozycje skojarzone z treścią. Czasem wyśpiewanie treści czy omówienie z kimś innym pomaga materiał utrwalić. Niektóre informacje kojarzymy z miejscem, kolorem, dźwiękiem, liczbą bądź ruchem.

PRZYSWAJANIE WIEDZY A ZMYSŁY

Czy wiesz, że...

... 5 – 10%  ludzi uczy się najlepiej tego, co słyszy i o czym czyta;

... 30% - tego, co widzi;

... 50% - tego, o czym rozmawia z innymi;

... 70 – 90% - tego, co stosuje w działaniu.

A Ty? Do której grupy należysz?
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 17/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium