Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 114/2018, Wtorek 24 kwietnia 2018 r., Grzegorza i Aleksandra
Opublikowano
ABC oszczędnej jazdy
Ekojazda, czyli eco-driving, polega na takim prowadzeniu samochodu, aby zmniejszyć zużycie paliwa, co w efekcie ma z czasem prowadzić do ograniczenia negatywnego wpływu motoryzacji na środowisko. Umiejętność oszczędnej jazdy od 1 stycznia jest oceniana podczas egzaminu na prawo jazdy.

Wyłącz silnik podczas postoju

Zakorkowane ulice, długie czerwone, przejeżdżający pociąg, wyskoczyłeś po gazetę – nie rób postojów na włączonym silniku – jeśli pojazd stoi w miejscu, zazwyczaj bardziej opłaca się wyłącznik silnik, niż pozwolić mu pracować. A jeśli przewidujemy, że postój potrwa dłużej niż 20 sekund, powinno być to już nawykiem.

Nie podejmuj gwałtownych działań

Najwięcej benzyny spalmy, gwałtownie hamując i nagle przyspieszając. Nie ruszaj z piskiem opon, nagłe przyspieszanie podczas ruszania to niepotrzebna strata paliwa, przyspieszaj umiarkowanie i nie zwlekaj z wrzuceniem drugiego biegu. Obserwuj sytuację na drodze, nie zwiększaj prędkości, jeżeli musisz wkrótce skręcić lub się zatrzymać. W trasie staraj się utrzymywać stałą prędkość, najlepiej w okolicach 80 – 90 km/h. Jeśli chcesz zredukować prędkość, hamuj silnikiem.

Pamiętaj o oponach

Nawet lekko niedopompowane opony zwiększają spalanie paliwa. Prawidłowo napompowane gwarantują lepszą przyczepność, a co za tym idzie większe bezpieczeństwo dla uczestników ruchu. Wskazania dotyczące odpowiedniego ciśnienia w oponach dla danego modelu pojazdu określa producent w instrukcji obsługi.

Usuń niepotrzebne rzeczy

Im lżejszy samochód, tym mniejsze spalanie, dlatego unikaj niepotrzebnego ciężaru i zalegających tygodniami dodatkowych bagaży. Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że bagażniki dachowe znacząco wpływają na zwiększone spalanie paliwa, specjaliści określają, że we współczesnych pojazdach może to być nawet 20 procent.

Postaw na klimatyzację

Jeśli to możliwe, najlepiej zrezygnować z szerokiego otwieranie okien, by nie zwiększać oporu powietrza. Podobnie działają tylne uchwyty rowerowe oraz felgi i opony, jeśli są szersze niż tradycyjne. Regularne korzystanie z klimatyzacji również nie pozostaje bez wpływu na zużycie paliwa. Nie dajmy się zwariować podczas letnich upałów, ale warto mieć to na uwadze.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium