Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 173/2018, Piątek 22 czerwca 2018 r., Pauliny i Flawiusza
Opublikowano
Quo vadis, gimnazjalisto?
Przed gimnazjalistami trudny krok – egzaminy już za nimi, czas więc na wybór przyszłej drogi kształcenia. Szkoły średnie nęcą rozmaitymi propozycjami, jak w tym gąszczu informacji znaleźć najodpowiedniejszą opcję? Tekst kierujemy do naszych młodszych czytelników!

Drogi gimnazjalisto! Podejmując teraz decyzję co do wyboru szkoły, inwestujesz w przyszłość i w dużej mierze wyznaczasz swoje dalsze losy. Zrób to ze spokojem i rozważnie, ponieważ to jedna z ważniejszych decyzji w Twoim życiu; wybór szkoły decyduje o czasie, jaki poświęcisz na dalszą naukę, wiedzy i umiejętnościach, jakie zdobędziesz. 

Do wyboru masz:  3-letnie licea ogólnokształcące,  4-letnie technika,  3-letnie zawodówki.

Czym się kierować?

W dobie niżu demograficznego szkoły mocno zabiegają o zainteresowanie uczniów, dlatego dostęp do informacji jest szeroki. Każda placówka dysponuje swoją stroną internetową stanowiącą jej swoistą wizytówkę. Szkoły prezentują się często podczas targów edukacyjnych lub targów pracy. Ogólnodostępne są foldery reklamowe, informacje w nich zawarte możesz samodzielnie zweryfikować podczas dni otwartych szkoły; warto skorzystać z zaproszenia, pracownicy odpowiedzą na Twoje pytania, obejrzysz pracownie i poczujesz klimat szkoły.

Jeśli trudno podjąć Ci samodzielną decyzję, możesz skorzystać z porad starszych kolegów, ale też doradcy zawodowego w miejscowym centrum kariery czy szkolnego pedagoga.
 • czy będziesz mógł rozwijać swoje pasje, talenty – oferta zajęć fakultatywnych (profile, kółka zainteresowań, wycieczki)
 • jakich języków możesz się uczyć i w jakim zakresie
 • czy szkoła ma program stypendialny
 • jakie sukcesy odnosi szkoła (olimpiady przedmiotowe, sportowe)
 • czy rodzice i uczniowie mają wpływ na życie szkoły
 • czy stan zdrowia i predyspozycje pozwolą Ci się sprawdzić w danym zawodzie?
 • ile czasu zajmie dojazd do szkoły
 • czy w szkole działają organizacje charytatywne, wolontariat

Rekrutacja w pigułce

Gdy już wybierzesz szkołę swoich marzeń, dowiedz się, jak wygląda proces rekrutacyjny. Każda placówka ustala liczbę punktów, które trzeba uzyskać, aby kwalifikować się do przyjęcia. Policz, ile punktów dodatkowo otrzymasz za swoje szkolne osiągnięcia. Warto sprawdzić, ilu kandydatów startowało na jedno miejsce w poszczególnych klasach w latach ubiegłych. Aby czuć się komfortowo, najlepiej złożyć dokumenty do tylu szkół, do ilu pozwalają względy formalne, bowiem zdarzyć się może, że w naszej szkole marzeń nie znajdzie się dla nas miejsce. Bez obaw, niektóre szkoły organizują dodatkowy nabór.

Co warto sprawdzić w szkole?

 • salę gimnastyczną, boiska
 • wyposażenie pracowni komputerowej
 • punkt gastronomiczny, stołówkę
 • bibliotekę lub mediatekę
 • wymagania dotyczące stroju, np. mundurki, identyfikatory
 • warunki nauki języków obcych – liczebność grup
 • liczebność klas
Warto również się dowiedzieć, jaką pozycję zajmowała placówka na przestrzeni ostatnich lat w rozmaitych rankingach (np. Perspektyw Rzeczypospolitej) i jak uczniowie placówki poradzili sobie na egzaminie maturalnym. Renoma szkoły jest istotną wskazówką, jeśli placówka wypracowała sobie pewną pozycję, będzie starała się ją utrzymać. Niektóre szkoły śledzą również losy swoich absolwentów, ustalają, na jakie kierunki studiów udało im się dostać, czy podjęli pracę. Pamiętaj też, że mniejsze szkoły zazwyczaj mają swój specyficzny klimat, zapewniają większą podmiotowość. Nauczyciele znają większość uczniów i więcej uwagi mogą im poświęcić. W szkołach-molochach uczeń jest bardziej anonimowy, ale to one często dysponują większymi środkami, dzięki czemu zapewniają lepsze wyposażenie pracowni i więcej atrakcji.

Pamiętaj o terminach!

od 14 maja  do 28 maja 2015 r.
możesz składać podania do szkół ponadgimnazjalnych
od 26 czerwca  do 30 czerwca 2015 r. do godz. 15.00
dostarczasz szkołom kopie świadectw ukończenia gimnazjum oraz kopie zaświadczeń o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego otrzymanych z OKE, poświadczonych przez dyrektora gimnazjum, które ukończyłeś/aś oraz innych wymaganych przez szkoły dokumentów i zaświadczeń uwzględnianych w punktacji
3 lipca 2015 r.  do godz. 9.00
Ogłoszone zostaną listy kandydatów do szkół na podstawie wyników rekrutacji.
od 3 lipca do 6 lipca 2015 r. do godz. 15.00
masz obowiązek potwierdzenia woli podjęcia nauki w danej szkole - złóż oryginał świadectwa ukończenia gimnazjum oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu gimnazjalnego.
7 lipca 2015 r.  do godz. 10.00
Ważny dzień! Ogłoszona zostanie lista przyjętych do danej placówki ponadgimnazjalnej
do 31 sierpnia  2015 r.
Twoja druga szansa - jesli nie udało Ci się dostać do wymarzonej szkoły, zawsze możesz spróbować w innych - weź udział w rekrutacji uzupełniającej w szkołach ponadgimnazjalnych posiadających wolne miejsca.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium