Życie Podkarpackie nr 29/2019 Życie Podkarpackie nr 29/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 199/2019, Czwartek 18 lipca 2019 r., Kamila i Szymona
Opublikowano
Zgubiony klucz do auta. Jak i za ile go dorobić?
Zgubiłeś jedyny klucz do samochodu? Jeśli w pojeździe jest zamek z immobilizerem, czeka Cię spory wydatek. Zawieruszenie kluczy wcale nie jest tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać. Z ogólnodostępnych statystyk wynika, że co 3 kierowca stracił je przynajmniej raz. Najlepiej zawczasu się zabezpieczyć.

Posiadasz jeden jedyny klucz? Najlepiej od razu postaraj się o kolejny. Dlaczego? Opłata za dorobienie klucza będzie zdecydowanie mniejsza niż koszty, które będziesz musiał ponieść, gdy zgubisz lub zatrzaśniesz swój jedyny otwieracz do auta.

 

Rodzaje kluczy

Tradycyjnych kluczyków do aut jest kilka. Najpopularniejsze są jedno- i dwustronne. Te drugie są wygodniejsze w użyciu, ponieważ nie musimy się za każdym razem zastanawiać, czy prawidłowo wkładamy go do zamka. Jedno- i dwustronne są także tak zwane kluczyki kątowe, które mają nacięcie wykonane ukośnie. Dostępne są również kluczyki w kształcie okrągłego słupka.

 

Jak otworzyć auto?

Dorobienie nowego, zwykłego klucz zazwyczaj zajmie kilka chwil. Gdy przepadły wszystkie, potrwa to znacznie dłużej. Tylko jak się dostać do auta? Najlepiej odpuść sobie majstrowanie przy zamku – możesz go zepsuć. Czy wybijanie szyby – mając na uwadze dodatkowe koszty (i zdziwienie przechodniów). Najlepiej skorzystać z usług ślusarza czy warsztatu samochodowego, które zajmują się awaryjnym otwieraniem pojazdów. Jeśli specjaliści nie przyjeżdżają do unieruchomionego auta, może się nie obyć bez lawety. Fachowiec na podstawie budowy zamka może odtworzyć klucz.

 

Immobiliser = sporo drożej

Utrata kluczyków z immobiliserem, które obecnie posiada większość pojazdów, może kosztować nas sporo czasu i pieniędzy. Połowa kłopotu w przypadku posiadania zapasowego klucza – serwis sczyta dane z chipa i numer nadwozia. Podczas wizyty w serwisie trzeba mieć ze sobą dowód rejestracyjny.

Gorzej, gdy straciliśmy jedyny klucz. Chyba że należymy do szczęśliwców, którzy mają zapis kodu w książce serwisowej – ale to rzadkie. Konieczna zatem będzie współpraca z dilerem czy autoryzowanym serwisem (ASO).

Gdy ASO potwierdzi, że jesteś właścicielem samochodu, przedstawisz dowód rejestracyjny z numerem VIN, skontaktuje się z jego producentem. Może on wydać nowy kluczyk, co cieszy, ale będzie słono kosztować. Musimy też uzbroić się w cierpliwość, ponieważ cały proces może potrwać nawet kilka tygodni. Jeśli kluczyk został skradziony, warto zmienić jego kod. Co też nie będzie tanie. Ile kosztuje dorobienie kluczy do auta?

– kluczyk zwykły bez immobilisera – ok. 50 zł
– kluczyk drugi zapasowy z pilotem i immobiliserem – od 200 do 800 zł
– kluczyk drugi zapasowy bez pilota z immobiliserem – od 100 do 300 zł
– koszt klucza z immobiliserem, gdy zgubisz swój kluczyk – drożej o ok. 250 zł – 300 zł.
– otwarcie bezawaryjne samochodu bez klucza – 100 –150 zł
– demontaż wkładki drzwi lub demontaż stacyjki i docięcie do niej kluczyk –100 – 200 zł
– ta sama pracy, gdy zgubisz swój jedyny kluczyk – ok. 300 zł drożej
– pomoc serwisu ASO, za kluczyk pod nr vin np. do audi a4 z 2013 roku to ok. 1000 zł. U mechanika ok. 600 zł


1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
kamikana 185.13.106.203 27.07.2018
nr 29/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium