Życie Podkarpackie nr 3/2019 Życie Podkarpackie nr 3/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 16/2019, Środa 16 stycznia 2019 r., Marcelego i Włodzimierza
Opublikowano
Okiem mamy Majówki: Etap „tylko mama”?
Co zrobić, kiedy dziecko chodzi za Tobą krok w krok i wpada w wielką rozpacz, gdy zamykasz się w toalecie? Bycie tą jedyną, niezastąpioną jest piękne, ale czasami i męczące… Eh...

Kiedy Twoje dziecko zaczyna być już bardziej świadome i nagle orientuje się, że nie jesteście już jednością, zaczyna panikować. Każde Twoje wyjście to dla niego zniknięcie. Kiedy maluch widzi zamykające się za Tobą drzwi, wpada w histerię, bo nie ma świadomości, że wrócisz. To zupełnie naturalny element rozwoju, jak i protest malucha. Można jednak nad tym pracować i próbować niwelować skutki chwilowego rozstania z dzieckiem. Staraj się, aby przebywały z nim również inne osoby, tj. babcia, dziadek, wujek, ciocia, po to, aby wiedziało, że nie tylko z mamą może się bawić, kąpać, czytać bajki itd. Zniknij z pola widzenia dziecka, tak by poznać reakcję na to, jak się zachowuje, gdy Cię nie ma. Wyjmując bieliznę z pralki, mów do dziecka stojącego za drzwiami „Jestem tu! Za moment się zobaczymy”, po to, aby miało świadomość, że nie widzi Cię, a Ty mimo wszystko jesteś z nim. To uczy malucha, że jest coś takiego jak kontakt duchowy. Wypraktykuj „zabawę w wychodzenie”.

Niech twoja pociecha widzi także, że jeśli wychodzisz, to wkrótce wrócisz. Zostaw dziecko na przykład z ojcem w pokoju, a sama wychodź na coraz dłuższe chwile, powtarzając – „niedługo wracam” i „wróciłam”! Powtarzajcie to codziennie, w końcu wyjdź na dłużej, nie zapominając o stałym komunikacie. Świadomość mamy też ma tu kluczowe znaczenie. Jeśli wyjdziesz z domu i będziesz myślała, że Twoje dziecko ciągle płacze, to wzbudzi to w Tobie poczucie, że jest biedne i czuje się najlepiej wyłącznie z Tobą. Powiedz sobie „dziecko jest z osobą, którą zna i bardzo lubi się z nią bawić”. To zmieni Twoją świadomość i wpłynie pozytywnie na relacje mama – dziecko. Ważne, aby pociecha od początku przebywała w towarzystwie innych, znajomych osób, ponieważ kiedy zostanie bez mamy, może trudniej przechodzić rozłąkę.


Jeżeli chciałybyście bądź chcielibyście, tatusiowie, poruszyć kwestie, które Was nurtują, zapraszam do nadsyłania pytań, opinii na adres e-mailowy: monika.x.maj@gmail.com.


 

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 3/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium