Życie Podkarpackie nr 21/2020 Życie Podkarpackie nr 21/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 150/2020, Piątek 29 maja 2020 r., Teodozji i Magdaleny
Opublikowano
Choinka w doniczce – co musisz wiedzieć?
Żywa, pachnąca lasem choinka w czasie świąt Bożego Narodzenia ma swój niezaprzeczalny urok. Niestety dosyć prędko zaczyna gubić igły i usycha. Na szczęście mamy wybór. Zamiast drzewka ciętego możemy kupić choinkę w donicy. Dłużej postoi, a dodatkowo może stać się na wiosnę ozdobą naszej działki czy ogrodu.

Asortyment choinek w doniczkach z roku na rok się powiększa. Oprócz tradycyjnego świerka pospolitego możemy wybierać spośród  mniej sztampowych gatunków. Pięknie będą prezentować się  m.in. świerk serbski, świerk kłujący czy jodła kaukaska. Nieoczywistym, acz ciekawym wyborem może okazać się sosna – zwyczajna lub mieszana.


Jak wybierać?

Nie kierujmy się wyłącznie ceną. Drzewka w pojemnikach są z reguły droższe niż cięte. Nie warto szukać okazji cenowych, bo niska cena oznacza niską jakość. Choinka powinna być zdrowa, o żywo wybarwionych i błyszczących igłach, bez uszkodzonych czy połamanych gałązek. System korzeniowy nie powinien być przesuszony i wychodzić poza doniczkę. Jeżeli korzenie są drastycznie przycięte, oznacza to, że drzewko nie od razu było uprawiane w pojemniku. Taka roślina ma małą szansę dotrwać do wiosny i przyjąć się do gruntu. 

 

Jak pielęgnować?

Choinkę w pojemniku najlepiej kupić ok. 1-2 tygodni przed świętami, upewniając się, że było przetrzymane na zewnątrz. Nasz egzemplarz powinniśmy jak najdłużej trzymać w chłodnym miejscu (w garażu, na balkonie czy tarasie) i stopniowo przyzwyczajać do wyższych temperatur. W domu choinka powinna stać w umiarkowanej temperaturze pokojowej (do 20°C), nie dłużej niż 10 dni. Należy ją podlewać gdy podłoże dobrze przeschnie. Po tym okresie wystawiamy drzewko na zewnątrz, nie zapominając o zabezpieczeniu korzeni przed przemarznięciem. W tym celu wystarczy osłonić pojemnik folią, agrowłókniną, styropianem lub tekturą. Jeśli nie ma mrozów, można doniczkę zagłębić w ziemi w ogrodzie i pozostawić tak do wiosny. W cieplejsze dni można drzewko umiarkowanie podlewać. Do gruntu roślinę wysadza się w kwietniu lub dopiero po zimnej Zośce.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium