Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 143/2018, Środa 23 maja 2018 r., Iwony i Dezyderego
Opublikowano
Sprawdź klimatyzację w aucie przed sezonem
Już kalendarzowa wiosna, niebawem nastaną upalne dni, podczas których prawdziwe wytchnienie daje nam podróży w klimatyzowanym samochodzie. Aby jednak klimatyzacja dobrze nam służyła, warto wiedzieć, jak o nią zadbać, by jej używanie było przyjemna i bezpieczne dla zdrowia.

Klimatyzacja w pojeździe przestała być luksusowym dodatkiem, jest na wyposażeniu większości pojazdów. Stanowi skomplikowane technologicznie urządzenie, które wymaga odpowiedniej eksploatacji. Nie czekaj zatem, aż w Twoim pojeździe zapanuje nieprzyjemny zapach, pamiętaj o regularnej dezynfekcji systemów nawiewowych. Zalecane jest wykonanie jej dwa razy w roku – wiosną i jesienią. – Filtr przeciwpyłkowy zatrzymuje rozmaite zanieczyszczenia, na przykład pył i kurz. Po około roku intensywnej pracy jest nasycony i należy go wymienić, by nie doprowadzić do uszkodzenia wentylatora. Parownik umieszczony jest w wilgotnym i ciemnym otoczeniu, gdzie tworzy się idealne miejsce do rozwoju  grzybów i bakterii. Jeśli nie zatroszczymy się o jego czystość, będą one przedostawać się przez wentylację do wnętrza pojazdu. Narażają one pasażerów reakcje alergiczne, może się pojawić kichanie, kaszel czy łzawienie oczu. Na rozwój alergii i chorób narażeni są zwłaszcza najmłodsi uczestnicy ruchu. Dlatego nie zaniedbujmy konserwacji urządzenia – podkreśla Maciej Brożyniak, doradca klienta serwisu samochodowego M-Service. Przegląd i systematyczna kontrola klimatyzacji nie stanowią aż tak wysokich kosztów, by narażać swoje zdrowie, unikając jej.

Choroba Legionistów

Zaniedbanie instalacji może też skutkować rozwinięciem się choroby, która zazwyczaj występuje w miejscach, gdzie stojąca woda zarasta glonami. Objawy jej towarzyszące są podobne to tych, jakie pojawiają się przy grypie lub chorobie płuc, dlatego często jest z nimi mylona i trudno rozpoznawalna. Występują: gorączka, ból mięśni, suchy kaszel bez odkrztuszania.

Dbaj o instalację

– Przez złącza i inne elementy urządzenia w ciągu roku może uciec w drodze naturalnego parowania nawet 10 procent środka chłodzącego, wówczas wydajność chłodzenia się zmniejszy i obniżenie temperatury do pożądanej może się okazać niemożliwe.

Pamiętajmy więc o przeglądzie i systematycznej kontroli klimatyzacji. Najlepiej wykonywać ją co sezon, ale grunt, abyśmy pamiętali o tym przynajmniej raz do roku. Napełnianie klimatyzacji trwa zaledwie kilkadziesiąt minut, jeśli jesteśmy zabiegani, samochód możemy zostawić w serwisie i odebrać odświeżony. Odgrzybianie odbywa się za pomocą ozonu lub specjalnych środków bakteriobójczych – mówi M. Brożyniek.

Dodatkowym plusem jazdy z włączoną klimatyzacją jest ekonomia. Jest to opcja oszczędniejsza niż podróż z opuszczonymi szybami, ponieważ pojazd zużywa wtedy mniej paliwa. Nie musi bowiem zużywać paliwa na pokonanie oporu aerodynamicznego. Klimatyzacja dobrze nam służy w upalne dni, ale zimą też się przydaje – pomoże szybciej się rozprawić z zaparowanymi szybami. 

Używaj rozsądnie

Gdy słońce już zacznie nas rozpieszczać, warto pamiętać o nienarażaniu pojazdu na przegrzanie – parkujmy w zacienionych miejscach, a jeśli to niemożliwe stosujmy ekrany odbijające promieniowanie. Jeśli mimo to w pojeździe panuje duchota, zanim włączymy klimatyzację, warto samochód przewietrzyć. Gdy już usuniemy gorące powietrze, zamykamy okna i wtedy możemy uruchomić urządzenie. Użytkownicy klimatyzacji niekiedy narzekają na problemy z gardłem, częstsze przeziębienia. Pamiętajmy jednak, że problemy zdrowotne wynikają głównie z nieumiejętnego korzystania z dobrodziejstw urządzenia. Podczas upałów marzymy o natychmiastowym schłodzeniu, bynajmniej jednak nie służy to naszemu zdrowiu. Nie włączajmy klimatyzacji na jak najniższą temperaturę, najodpowiedniejsza temperatura otoczenia to dla człowieka 20 – 24 stopnie Celsjusza, ustawiajmy zatem urządzenie na nie więcej niż 5 – 8 stopni Celsjusza poniżej temperatury na zewnątrz. Regularna kontrola i obsługa instalacji zapewnia nam dobre samopoczucie i komfort jazdy.

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
morus 37.47.236.145 02.09.2016

Rok temu w promocji za całościowy serwis w serwisie klimy samochodowej  http://www.perfectclima.pl w Warszawie zapłaciłem stówkę. Ale chyba standardowa cena full przeglądu z czyszczeniem to coś koło 200zł.

nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium