Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 172/2018, Czwartek 21 czerwca 2018 r., Alicji i Alojzego
Opublikowano
Sezonowy przegląd pojazdu
Nie tylko nasz dom, ale i samochód czeka na wiosenne porządki. Aby pojazd służył nam bezawarynie przez długi czas, warto znaleźć czas na kompleksową pielęgnację wraz z rozpoczęciem nowego sezonu.

Przez długie, szare i mroźne zimowe dni często zapominamy o odwiedzeniu myjni samochodowej, dlatego marzec to odpowiedni moment na gruntowne mycie pojazdu. – Pamiętajmy, że nie tylko nadwozie wymaga pielęgnacji. Podczas zimy podwozie samochodu ulega zanieczyszczeniu solą, co prowadzi do korozji, dlatego konieczne jest profesjonalne wyczyszczenie tej części auta. Należy też dokonać sprawdzenia stanu konserwacji podwozia. Jeżeli znajdziemy jakieś ubytki, otarcia, ślady korozji, trzeba te miejsca zabezpieczyć przed dalszym korodowaniem, na przykład oczyszczając dane miejsce z rdzy, malując farbą podkładową i środkiem do konserwacji podwozia. W kabinie natomiast na kilka dni warto umieścić pochłaniacz wilgoci. Wszelkie zanieczyszczenia, które znajdują się w środku auta, gromadzą wilgoć i są przyczyną parowania szyb, a także niemiłego zapachu. Należy również pamiętać o sprawdzeniu stanu filtra kabiny i w razie potrzeby go wymienić, dbając o dopływ świeżego powietrza – wylicza Witold Mytnik, doradca klienta firmy Auto Moto Fan.

Zmiana wycieraczek i opon

Pióra wycieraczek należy wymieniać dwa razy w roku – zwłaszcza po zimie, ponieważ podczas zamarzania pióra szybciej się zużywają i nie zbierają dokładnie wody, co podczas opadów skutkować może zamazaniem szyby i ograniczeniem widoczności w czasie jazdy. Pamiętajmy też o sprawdzeniu  poziomu oleju i płynów. W ziemie rzadko o tym pamiętamy, ponieważ aura nie zachęca do prac przy aucie, a nieprawidłowy ich poziom może doprowadzić do uszkodzenia silnika. – Koniec marca to pora na zmianę opon z zimowych na letnie. Nie warto z tym zwlekać, bowiem opony zimowe przy wysokich temperaturach ulegają szybszemu zużyciu, a co za tym idzie auto nie prowadzi się tak pewnie, jak przy ogumieniu letnim. Po zimie warto zrobić przegląd klimatyzacji, sprawdzić, czy działa prawidłowo, czy nie trzeba uzupełnić ilości gazu, oleju, warto ją też odgrzybić, bo zaniedbanie może się odbić na naszym zdrowiu – radzi W. Mytnik.

W rękach specjalisty

Nasze auta wymagają szczególnej uwagi cały rok. Pomimo iż po zimie wiele czynności w samochodzie możemy zrobić na własną rękę, do tych poważniejszych zabiegów oddajmy auto specjaliście. – Są nimi między innymi: wymiana elementów zawieszenia, które uległy uszkodzeniu w okresie zimowym, na przykład osłony przegubów, końcówki drążków, sworznie wahaczy; sprawdzenie poprawnego działania układu hamulcowego i kierowniczego – po ich wymianie, sprawdzić zbieżność i geometrię, aby auto prowadziło się pewnie, a opony ulegały równemu zużyciu – przypomina W. Mytnik. 

Andrzej Horak, diagnosta Stacji Kontroli Pojazdów Auto-Styl:

– Trzy najważniejsze czynności, których należy dokonać po sezonie zimowym, a przed letnim, to: dokładne umycie podwozia w celu sprawdzenia jego stanu technicznego i zabezpieczenia ewentualnych odprysków; sprawdzenie i wymiana piór wycieraczek, które po pracy w trudnych warunkach zimowych mogą być uszkodzone, wpływając ujemnie na widoczność podczas jazdy; kontrola stanu ogumienia zarówno zimowych opon, jak i letnich, które powinniśmy zmienić przy temperaturze 10 – 12 stopni Celsjusza. Pozostałe czynności, których dokonujemy, w całości pokrywają się z tymi wykonywanymi przed sezonem zimowym.
tagi: motoryzacja, sezonowy przegląd pojazdu, sprzegląd samochodu, diagnostyka pojazdowa
1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Jasiek 37.47.236.145 02.09.2016

O przeglądzie klimatyzacji też lepiej nie zapominać.  Po sezonie też warto podjechać do serwisu i skontrolować czystość. Cena nie jest wysoka, w serwisie http://www.perfectclima.pl około 200zł

nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium