Życie Podkarpackie nr 50/2017 Życie Podkarpackie nr 50/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 347/2017, Środa 13 grudnia 2017 r., Łucji i Otylii
Opublikowano
Kredyty hipoteczne tanie jak nigdy
W związku ze spowolnieniem dynamiki wzrostu gospodarczego Rada Polityki Pieniężnej (RPP) 08.10.2014 po raz kolejny zmniejszyła stopy procentowe. Obecnie stopa redyskonta wynosi teraz 2% i wszystko wskazuje na to, że nie jest to ostatnia obniżka.

Wydawać by się mogło, że spowoduje to znaczący spadek oprocentowania, jednak czy we wszystkich kredytach jednakowo? Najszybciej reagują na zmiany kredyty hipoteczne i firmowe. Składową ich oprocentowania jest WIBOR – stawka pożyczek na rynku międzybankowym. Jej wysokość oscyluje w granicach stopy redyskonta ustalanej przez RPP. Zmiany dotyczą zarówno kredytów zaciągniętych przed 9 października 2014 r., jak i obecnie udzielanych. W przypadku tych pierwszych zmiana może nastąpić z opóźnieniem z uwagi na to, że zmiana WIBOR-u odbywa się cyklicznie – co miesiąc w kredytach firmowych i co 3 lub 6 miesięcy w przypadku kredytów hipotecznych. Stosowne zapisy są w każdej umowie kredytowej.

Pozostałe kredyty

Gotówkowe, limity na kontach ROR czy kartach kredytowych żądzą się innymi prawami. Wysokość ich oprocentowania ustalana jest przez bank, jednak możemy być pewni, że oprocentowanie kredytu nie przekroczy wartości maksymalnej, czyli czterokrotności stopy lombardowej ustalanej przez RPP (obecnie jest to 12%).

Dzisiaj zwiększa się dostępność kredytów w związku z tym, że przy niższej racie łatwiej uzyskać zdolność kredytową. Obecnie małżeństwo o dochodzie równym dwóm najniższym pensjom krajowym ma możliwość zaciągnięcia kredytu aż na 200.000 zł. Zaciągając dziś kredyt, musimy jednak zdawać sobie sprawę, że mamy najniższą w historii wartość WIBOR-u i że wraz ze zmianą koniunktury rata może kiedyś wzrosnąć. Jednak wzrost gospodarczy, który stałby się przyczyną wzrostu oprocentowania, daje nam również nadzieję na wyższe dochody i więcej miejsc pracy. Dodatkowo należy mieć na uwadze czynnik inflacyjny, czyli spodziewany spadek wartości pieniądza w przyszłości. Obniżenie stóp procentowych powoduje, że coraz mniej opłaca się trzymać oszczędności na lokacie bankowej, a coraz większą popularność zyskują fundusze i polisy inwestycyjne oraz inwestowanie w mieszkania pod wynajem. Czynsz nie tylko pokryje nam miesięczny koszt kredytu, ale zazwyczaj wygeneruje jeszcze dodatkowy zysk.


tagi: rada polityki pieniężnej, kredyty hipoteczne, wibor
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
Sonda
Co wg Ciebie mogłoby powstać na placu Rotmistrza Pileckiego w Przemyślu (za przystankami na Jagiellońskiej)?
  • galeria handlowa
  • hotel
  • parking
  • centrum sportowo-rekreacyjne
  • myjnia
  • ważny pomnik
  • fontanna multimedialna
  • zielony skwerek jak dotychczas
nr 50/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium