Życie Podkarpackie nr 29/2018 Życie Podkarpackie nr 29/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 203/2018, Niedziela 22 lipca 2018 r., Magdaleny i Bolesława
Opublikowano
Wyślij PIT przez Internet
O tym, o czym warto pamiętać przed rozliczeniem podatku dochodowego od osób fizycznych, rozmawiamy z Markiem Widyńskim, kierownikiem działu obsługi bezpośredniej Urzędu Skarbowego w Przemyślu. Pit przez internet. Rozliczanie podatku przez internet – porady.

Z jakich ulg i odliczeń korzystamy od tego roku podatkowego na nowych zasadach?

– Przede wszystkim zmieniły się zasady korzystania z ulgi prorodzinnej. Wzrosła ulga na trzecie oraz każde kolejne dziecko. Od bieżącego roku wynosi ona za każdy miesiąc: 92,67 zł na pierwsze i drugie dziecko, 166,67 zł na trzecie dziecko oraz 225 zł na czwarte i każde kolejne dziecko. Dotychczas kwota ulgi była ograniczona do wysokości należnego podatku. Od rozliczenia za 2014 rok będzie można odliczyć wyższą kwotę niż kwota należnego podatku, jednakże nie więcej niż suma składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne. W celu wykorzystania pełnej ulgi należy dodatkowo wypełnić nowy załącznik PIT/UZ.

Należy pamiętać także, że nie wszyscy skorzystają z tegorocznej ulgi internetowej. Nie mogą z niej już korzystać osoby, które odliczały wydatki na Internet w latach 2005 – 2012. Osoby, które skorzystały z tej ulgi pierwszy raz za 2013 mogą odliczyć wydatki na Internet jeszcze tylko za 2014 roku. Ci, którzy nie korzystali z ulgi, mogą ją rozliczyć jedynie w ciągu dwóch następujących po sobie lat.

Jak złożyć zeznanie roczne przez Internet i dlaczego warto skorzystać z takiej możliwości?

– Zeznanie składamy za pośrednictwem strony www.e-deklaracje.gov.pl, tam też można znaleźć wszelkie wyjaśnienia. Z tej formy rozliczeń korzysta już połowa składających zeznania, podczas gdy w zeszłym roku była ich 1/3. Pokazuje to, że podatnicy doceniają prostą w obsłudze i pomocną przy unikaniu błędów aplikację komputerową oraz korzyści wynikające z oszczędności czasu oraz kosztów sporządzenia i złożenia zeznania. A przede wszystkim unikają kolejek w urzędzie oraz, co jest ogromną zaletą, mają możliwość uzyskania szybszego zwrotu nadpłaty podatku.

Na pewno pojawiają się błędy, jakie powtarzają się najczęściej w zeznaniach podatkowych?

– Błędy co roku są podobne. Przy zeznaniach „papierowych” wciąż są to błędy rachunkowe, brak załączników i podpisu, czyli te błędy, których unikniemy, składając PIT przez Internet. Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą lub osiągający dochody z najmu najczęściej  wpisują błędne kwoty zaliczek wpłacanych w ciągu roku.

Jak długo trzeba czekać na zwrot pieniędzy?

– Maksymalny przewidziany prawem czas oczekiwania to 3 miesiące. Im szybciej złożymy zeznanie, tym szybciej uzyskamy zwrot, pamiętajmy jednak o wykazaniu wszystkich dochodów. Często osoby rozliczające się w styczniu i na początku lutego zmuszone są składać korekty zeznań, gdyż już po złożeniu zeznania otrzymały jakąś informację o dochodach, o których wcześniej zapomniały. Nadpłaty z zeznań składanych przez Internet zwracamy szybciej. Prawidłowo wypełniony i wysłany elektronicznie PIT-37 pozwala uzyskać zwrot maksymalnie w przeciągu dwóch tygodni. Informacje na temat terminów dokonywania zwrotów z zeznań PIT-37 papierowych i elektronicznych zamieszczamy na naszej stronie internetowej www.usprzemysl.is.rzeszow.pl.  

Czy urząd skarbowy przygotował w tym roku jakieś dodatkowe ułatwienia dla podatników?

– Co roku podejmujemy działania mające na celu usprawnienia przeprowadzenia akcji rozliczania zeznań rocznych. Na Sali Obsługi urzędu znajduje się stanowisko komputerowe dla osób, które chciałyby złożyć PIT przez Internet. W dniu 11 marca w godzinach 9 – 14 udostępnimy takie stanowisko także w urzędzie pracy, a w dniach 13, 14 i 15 marca w godzinach 12 – 18 pracownicy urzędu będą pomagać wysłać elektronicznie PIT-y w Galerii Sanowa. Ponadto w sobotę 7 marca w godzinach od 9 do 13 organizujemy w siedzibie urzędu „Dzień Otwarty”, w trakcie którego będzie można również złożyć zeznanie, natomiast w ostatnich dniach akcji tj. 29 i 30 kwietnia wydłużone zostaną godziny pracy urzędu do godziny 18.

Marek Widyński, kierownik działu obsługi bezpośredniej Urzędu Skarbowego w Przemyślu:

Jak przebiega tegoroczna akcja PIT?

– Dotychczas wpłynęło ponad 6 tysięcy najpopularniejszych zeznań PIT-37, z czego połowa została przesłana przez Internet. Łącznie spodziewamy się 41 tysięcy zeznań PIT-37. Jak co roku marzec i kwiecień będą szczytem liczby składanych PIT-ów. Ostatecznym terminem jest 30 kwietnia.tagi: pit przez internet, ulgi podatkowe, rozliczanie podatku przez internet, zeznanie podatkowe przez internet
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 29/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium