Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 171/2018, Środa 20 czerwca 2018 r., Bogny i Florentyny
Opublikowano
Przemyśl
„Szanujmy wspomnienia” – foto w kolorze sepii
30 maja br. w Niepublicznym Gimnazjum „Morawa” w Przemyślu, odbył się finał 3. edycji konkursu „Szanujmy wspomnienia”.
Uczestnicy konkursu fotograficznego i literackiego na wspólnym zdjęciu.

Przedsięwzięcie to stanowi obecnie część projektu pod hasłem „Retromorawa”, którego celem jest zainteresowanie dzieci i młodzieży przeszłością, szczególnie – przeszłością i historią własnej rodziny, własnego miasta. – Uczestnicy projektu przeprowadzali wywiady z seniorami swoich rodzin, zagłębiali się w domowe archiwa i przeglądali stare albumy. Zapoznali się także ze zwyczajami panującymi w szkole sprzed lat oraz z dawnymi obyczajami i obrzędami związanymi z obchodzeniem najważniejszych polskich świąt – wyjaśnił dyrektor przemyskiego gimnazjum Rafał Paśko.

Prace nadesłane na dwa konkursy oceniano w trzech kategoriach wiekowych (szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna). Konkurs fotograficzny „Przeszłość w kolorze sepii” i literacki „Wspomnienia rodzinne” zaowocowały wydaniem kolejnej publikacji.

Wyniki konkursu „Szanujmy wspomnienia”:

Konkurs literacki „Wspomnienia rodzinne” – szkoła podstawowa: 1. Michalina Rybarczyk (SP 1 Przemyśl), 2. Błażej Klepacki, 3. Natalia Garbacik (oboje SP 15 Przemyśl); gimnazjum: 1. Justyna Kowalik, 2. Jan Fidor, 3. Małgorzata Sielska (wszyscy Niepubliczne Gimnazjum „Morawa” w Przemyślu); szkoła ponadgimnazjalna: 1. Aneta Gierczak (II LO Przemyśl).

***

Konkurs fotograficzny „Przeszłość w kolorze sepii” – gimnazjum: 1. Bartłomiej Haszczyn,  2. Hubert Gawczyński, 3. Agnieszka Bąk (wszyscy Niepubliczne Gimnazjum „Morawa” w Przemyślu); szkoły ponadgimnazjalne: 1. Agnieszka Haszczyn (II LO Przemyśl).

Historia konkursu

Pierwsza edycja odbyła się w 2009 r. Był to konkurs fotograficzny zatytułowany „Przeszłość w kolorze sepii”. Przeprowadzony został jako część projektu zrealizowanego w ramach stypendium twórczego przyznanego Alicji Pietraszkiewicz przez prezydenta miasta Przemyśla w kategorii „upowszechnianie i ochrona dóbr kultury”. Współorganizatorem i fundatorem nagród były: Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek” oraz Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej. Obie instytucje objęły również konkurs honorowym patronatem. Druga edycja odbyła się w 2015 r. Jej organizatorem było Niepubliczne Gimnazjum „Morawa” Stowarzyszenia Absolwentów II LO im. prof. K. Morawskiego w Przemyślu. Przedsięwzięcie, które obecnie jest częścią projektu „Retromorawa”, zostało poszerzone, konkurs fotograficzny „Przeszłość w kolorze sepii” wzbogacony został bowiem o kategorię literacką. Uczestnicy projektu zyskali więc sposobność, by nie tylko zagłębić się w domowe archiwa, ale też zainicjować dialog z seniorami rodów i lepiej poznać historię własnej rodziny. Oba konkursy (fotograficzny i literacki) zrealizowano pod wspólnym hasłem „Szanujmy wspomnienia”.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium