Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 173/2018, Piątek 22 czerwca 2018 r., Pauliny i Flawiusza
Opublikowano
Przemyśl
„W starym sklepie” Wokulskiego
W Przemyskim Centrum Kultury i Nauki „Zamek” odbyło się kolejne przedsięwzięcie w ramach projektu pod hasłem „Eden sztuki – Od juniora do seniora”. Doszło do otwarcia wystawy „W starym sklepie” oraz rozstrzygnięcia konkursu filmowego „Most międzypokoleniowy”.
fot. PCKiN Zamek
W starym sklepie Wokulskiego – wystawa w galerii Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu.

Projekt „Eden Sztuki – Od juniora do seniora” to – jak tłumaczą organizatorzy – swoisty most pokoleniowy, który ma choć w części uratować gromadzoną przez całe życie wiedzę. Pokazać, że seniorzy ciągle są „skarbnicą wiedzy i mądrości”, a juniorzy stają się dla starszych przewodnikami po świecie nowych technologii. Projekt obala rodzące się stereotypy i uzupełnia brak naturalnych przestrzeni do kontaktów międzypokoleniowych.  Zawiera różnorodne elementy kulturotwórcze – od koncertów i przedstawień teatralnych po wystawy, konkursy i warsztaty. Projekt rozłożony jest w czasie i trwa od 18 września do 21 listopada br. Jego przedostatnim elementem było otwarcie wystawy „W starym sklepie”, obrazującej sklep Wokulskiego z powieści Bolesława Prusa Lalka. Na tą okoliczność zamkowe przestrzenie przyjęły postać XIX-wiecznego sklepu z „Pamiętników starego subiekta”.

W foyer ustawione zostały manekiny i sztalugi z wizerunkami bohaterów filmowej ekranizacji tej powieści. Wokół przechadzało się wiele osób strojem przypominających, że epoka Wokulskiego właśnie powróciła. Goście w zamkowej galerii mogli przenieść się w czasie i w namacalny sposób zobaczyć w jakich sklepach dokonywali zakupów nasi przodkowie – przynajmniej ci, którzy chadzali do sklepu starego subiekta. Nie była to jednak prezentacja „na sucho”. Wśród towarów z epoki, scenkę ze słynnej powieści Prusa zaprezentowali aktorzy przemyskiego Teatru „Fredreum”.

Na zamkowej scenie odbyło się także rozstrzygnięcie filmowego konkursu z nagrodami „Most międzypokoleniowy” ogłoszonego w szkołach ponadgimnazjalnych. Trzy zwycięskie filmy zostały zaprezentowane widowni. W imieniu organizatorów zapraszamy na Zamek Kazimierzowski 21 listopada o g. 18 na zakończenie projektu. Wtedy to odbędzie się koncert zatytułowany „Przemyskie retro”.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium