Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 113/2018, Poniedziałek 23 kwietnia 2018 r., Jerzego i Wojciecha
Opublikowano
Przemyśl
Bronisław Wildstein w Przemyskiej Bibliotece Publicznej
W ramach II Festiwalu Kultury Rzeczpospolitej w murach Przemyskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie z publicystą, dziennikarzem i pisarzem Bronisławem Wildsteinem.
fot. Aleksandra Białoń
– Podczas spotkania w PBP w pytaniach słuchaczy pojawiał się wątek napływu emigrantów i zagrożeń tożsamości europejskiej – informuje dr Maciej Waltoś.

– Pisarz opowiadał o swojej nowej publikacji, czytał jej fragmenty. Nie chciał zdradzić tytułu, mówiąc jedynie, iż będzie to coś w rodzaju autobiografii. Książka ma się ukazać na przełomie października i listopada – relacjonuje dr Maciej Waltoś, dyrektor PBP.

Miasto Przemyśl nie jest obce B. Wildsteinowi. Przyszedł na świat w Olsztynie, jednak kiedy w wieku pięciu lat zachorował na gruźlicę, rodzina zmieniła klimat i osiadła nad Sanem. Do 15. roku życia pisarz mieszkał zatem w Przemyślu, czuł się tu dobrze z uwagi na wielokulturowość miejsca.

B. Wildstein to człowiek o dużym poczuciu niezależności, wręcz urodzony buntownik. Usuwany ze szkół średnich z powodu złego zachowania, anarchista na studiach (jego przyjacielem w czasach studenckich był Stanisław Pyjas), po 1975 r. zdeklarowany opozycjonista. W 1980 r. wyjechał na Zachód. Po blisko dekadzie, powróciwszy z emigracji, B. Wildstein został szefem Polskiego Radia Kraków. Jako dziennikarz związany był m.in. z Życiem Warszawy, współpracował z Wprost, Rzeczpospolitą, Uważam Rze. Aktualnie publikuje m.in. w tygodniku Do rzeczy.

Pierwszą powieść – Jak woda wydał w podziemiu. Otrzymała ona prestiżową Nagrodę Kościelskich. Kolejno ukazywały się Brat, Mistrz, Dolina nicości (obnażająca realia III RP powieść z kluczem), Czas niedokonany, Ukryty.

Bronisław Wildstein na wzór znanego francuskiego pisarza Gustawa Flauberta twierdzi, iż elementy jego biografii zawarte są w każdej z wymienionych książek. W młodości pisarz nieźle rokował jako zapaśnik i bokser, wolał jednak sięgnąć po pióro.

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
. 83.31.34.2 31.12.2015

.

nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium