Życie Podkarpackie nr 7/2020 Życie Podkarpackie nr 7/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 54/2020, Niedziela 23 lutego 2020 r., Romany i Damiana
Opublikowano
Region
Eurowizja 2019 – wszystko, co trzeba wiedzieć!
Eurowizja to fenomen. Konkurs piosenki, który wiele osób uważa za kiczowaty. Mimo to, niemal każdy ogląda i kibicuje swoim faworytom. Eurowizja ma bowiem swój niepowtarzalny urok jako konkurs, w którym wszystkiego można się spodziewać, a wpływ na wynik mają w równej mierze walory muzyczne, jak sympatie geograficzne mieszkańców Europy. Jak wyglądać będzie konkurs w tym roku? Czy Polska ma szansę wreszcie na wygraną?

Tegoroczny konkurs Eurowizji

W tym roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się po raz 64. Rok temu wygrała reprezentantka Izraela – Netta, dlatego wedle tradycji to właśnie Izrael jest gospodarzem tegorocznego konkursu i koncertów półfinałowych oraz finałowego. Półfinały odbędą się 14 i 16 maja, zaś finał 18 maja – wszystko w Tel Awiwie.

W tym roku fanów muzyki czeka nie lada gratka, bo konkurs finałów uświetni sama Madonna wykonująca swój najnowszy singiel. Ponadto gościnnie wystąpi Netta, czyli zeszłoroczna zwyciężczyni, a także Gali Atari, zwycięzca z roku 1979, Conchita Wurst, która wygrała w roku 2014 oraz Måns Zelmerlöw, tryumfator z roku 2015. Galę poprowadzi m.in. izraelska modelka o światowej sławie Bar Refaeli, pojawić się ma także izraelska aktorka Gal Gadot, znana z Wonder Woman.

Kto wygra?

Jednak to nie występy rozpalają wyobraźnię widzów najbardziej, ale zacięta rywalizacja. Który kraj w tym roku okaże się zwycięski? Czy będzie zaskoczenie na miarę tryumfu Portugalii z roku 2017 czy raczej wygra faworyt typowany od początku, jak Ukraina w roku 2016? Eurowizja to konkurs o takim prestiżu i zasięgu, że liczne zakłady bukmacherskie przyjmują typy na to, kto wygra. Można obstawiać online wybierając bukmachera z zakladybukmacherskie.net, dzięki czemu oglądanie finału będzie jeszcze bardziej emocjonujące.

Jak wyglądają na razie typowania bukmacherów z całej Europy? Największe szanse na zwycięstwo daje się Holandii – aż 26%!
Znawcy Eurowizji są zachwyceni piosenką Arcade Duncana Laurence’a, nazywają ją dziełem sztuki, które jednak jest przystępne w odbiorze. Na kolejnym miejscach w rankingu bukmacherów plasuje się Rosja z 15% szans oraz Szwajcaria i Włochy – po 7%. Niestety Polska nie wypada w typowaniach za dobrze. Według bukmacherów nie dostanie się do finału, bo jest plasowana na 11. pozycji w półfinałowej tabeli bukmacherów. W tabeli szans na zwycięstwo zajmuje odległe 28. miejsce.

Półfinały – kto z kim powalczy?

Od kilku lat Eurowizja obejmuje 3 koncerty. Zamiast jednego finału rozgrywane są najpierw półfinały. Wszystkie kraje uczestniczące biorą w nich udział i walczą o awans do finału, poza gospodarzem (czyli w tym roku Izraelem) i tzw. wielką piątką, czyli Francją, Włochami, Niemcami, Hiszpanią i Wielką Brytanią.

W pierwszym półfinale wystąpi 17 krajów, w tym Polska, w drugim półfinale zaś 18. Z obu awansuje po 10 krajów. Zatem w finale zobaczymy 26 reprezentantów państw: 20 z półfinałów, gospodarza oraz wielką piątkę. Z wielkich nieobecnych w tym roku warto wymienić Ukrainę, która zrezygnowała z konkursu oraz Bułgaria, która także zdecydowała się nie wystawić reprezentacji z powodu problemów finansowych. Wszystkie występujące kraje przedstawiły już swoje propozycje i można ich posłuchać na oficjalnej stronie Eurowizji.

Polska reprezentacja

Kto będzie walczył w Izraelu z ramienia Polski? W tym roku nie było konkursu telewizyjnego z głosowaniem widzów, ale Telewizja Polska SA sama wybrała kandydata. Padło na zespól Tulia. Tworzą go cztery dziewczyny, które łączą tradycję i muzykę folkową z popem. Wypłynęły na szerokie wody w 2018 roku, kiedy wygrały konkurs premier 55. Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu. Sławę przyniosły im folkowe covery znanych utworów jak Nothing Else Matters Metalliki czy Nieznajomy Dawida Podsiadło. Na Eurowizji Tulia wykona utwór Pali się (Fire of Love), który jest napisany w języku polskim i angielskim. Podczas występu wokalistki mają pojawić się w tradycyjnych ludowych strojach z bogatymi zdobieniami oraz w wiankach w kształcie koron.

 

 

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 7/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium