Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 172/2018, Czwartek 21 czerwca 2018 r., Alicji i Alojzego
Opublikowano
Przeworsk
Taka noc zdarza się raz na rok
Muzeum nie musi kojarzyć się z nudą i oglądaniem jedynie starych eksponatów. Podczas organizowanej od 2003 r. Nocy Muzeów takie miejsca ożywają.

W Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy organizatorzy przygotowali wiele ciekawych atrakcji na tę niecodzienną noc, która w tym roku odbędzie się 16 maja. O g.17.00 w Muzeum Pożarnictwa będzie miało miejsce otwarcie wystawy pokonkursowej XIII edycji wojewódzkiego konkursu plastycznego „Współcześni Rycerze Świętego Floriana”. O 19.00 w sali balowej Pałacu Lubomirskich odbędzie się koncert fortepianowo-saksofonowy. Wystąpią: Wiesław Wojtas – saksofon altowy, saksofon tenorowy i Jakub Międlar – fortepian.

Dodatkowo podczas Nocy Muzeów można będzie obejrzeć wystawę twórczości plastycznej uczniów przeworskich szkół podstawowych i osób niepełnosprawnych ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Przeworsku – Galeria „Magnez”. Odbędzie się również spotkanie z księciem Henrykiem Lubomirskim. W sali balowej zabrzmi fortepian wyprodukowany w niemieckiej fabryce fortepianów i pianin Carla Bechsteina w 1863 r., unikatowy instrument – pozostałość z oryginalnego wyposażenia pałacu Książąt Lubomirskich w Przeworsku. Uczestnicy tego wydarzenia będą mogli usłyszeć utwory z repertuaru klasycznego i współczesnego, m.in. Fryderyka Chopina, Henryka Mancini i Johna Kandera. Muzeum będzie otwarte dla zwiedzających od 20.00 do 23.00.

Pierwsza Noc Muzeów została zorganizowana w Berlinie w 1997 r. Sukces tego wydarzenia zaowocował powstawaniem tego typy imprez w innych miastach. Jako pierwsze w Polsce do tej inicjatywy dołączyło Muzeum Narodowe w Poznaniu. 

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium