Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 143/2018, Środa 23 maja 2018 r., Iwony i Dezyderego
Opublikowano
Przeworsk
Cenne odkrycie – malowidło z okresu gotyku odkryto pod XIX-wiecznym obrazem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
Podczas prac konserwacyjnych, którym poddano obraz z wizerunkiem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy z przeworskiej Bazyliki pw. Ducha Świętego, okazało się, że dziewiętnastowieczne dzieło zostało namalowane na innym, dużo starszym obrazie, najprawdopodobniej powstałym w okresie gotyku.
fot. Beata Olejarka
Obraz z wizerunkiem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy po konserwacji wrócił do Przeworska 10 grudnia 2014 roku. 18 tys. zł na to przedsięwzięcie przekazał Wojewódzki Konserwator Zabytków, a 9 tys. zł pochodziło Urzędu Ochrony Zabytków. Obraz odrestaurowyw
Obraz o rozmiarach 181x108 cm wisiał na jednym z ołtarzy bocznych. Na płótnie widnieje zapis: 1950 rok, województwo lwowskie. Następnie trafił do kaplicy Grobu Bożego. Zdecydowano się poddać go konserwacji, ale z powodu ograniczonych środków finansowych wrócił do przeworskiej fary nieodrestaurowany. Ponownie na warsztat konserwatora trafił w 2013 roku. Specjaliści z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych podczas prowadzonych wówczas badań odkryli ukryty pod XIX-wiecznym dziełem inny, dużo starszy obraz. Proboszcz przeworskiej parafii pw. Ducha Świętego ks. T. Gramatyka zapowiada, iż kopia odkrytego malowidła zawiśnie w przeworskiej farze już w 2015 roku. – Prawdopodobnie pierwotny obraz był mocno zniszczony i aby zachować jego kontynuację, namalowano kolejne dzieło sakralne – stwierdza.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium