Życie Podkarpackie nr 17/2018 Życie Podkarpackie nr 17/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 117/2018, Piątek 27 kwietnia 2018 r., Zyty i Teofila
Opublikowano
Region, Dynów
Ogień i woda, czyli dynowskie „Sobótki” 2017 [ZDJĘCIA]
Obrzędowość ludowa Dynowszyzny, rodzinne zwyczaje, miłosne melodie i teksty poetów, – wszystko to stało się elementem wyjątkowego, barwnego widowiska „Sobótki”, poprzedzonego dwumiesięcznymi przygotowaniami. Wyjątkową noc magii i miłości w Dynowie świętowano niemal do północy.

24 czerwca mieszkańcy Dynowa kolejny już raz spotkali się nad Sanem, by wspólnie przeżyć wyjątkowe chwile. Dzięki zaangażowaniu ponad 200 osób udało się stworzyć coś, co stało się pretekstem do rozmowy o tradycji i kulturze ludowej dynowskiej społeczności lokalnej oraz wsi z nim sąsiadujących.

– Zainspirowani tekstem Pieśń świętojańska o Sobótce J. Kochanowskiego stworzyliśmy widowisko szczególne. W ciągu dwóch miesięcy udało nam się zebrać i przygotować oryginalny materiał muzyczny i tekstowy, wynikający po części ze spotkań z mieszkańcami Dynowa, ale też Ulanicy, Dylągowej, Łubna, oraz seniorami tworzącymi Chór Akord i Uniwersytet Złotej Jesieni. Ponadto zgromadziliśmy dużą grupę młodzieży z gimnazjów w Dynowie i Łubnie, z którą nauczyciele i muzycy stworzyli muzykę do tekstu oraz choreografię – mówi o rozmachu przedsięwzięcia jego inicjatorka – szefowa Miejskiego Ośrodka Kultury w Dynowie Aneta Pepaś-Skowron.

Megaprzedsięwzięcie

Sobótkowy wieczór zainicjował występ zespołu „Świetliki” do choreografii Ewy Sikory. Pierwszą część widowiska stanowiło przypomnienie starych pieśni o miłości pochodzących z różnych stron Pogórza Dynowskiego oraz zwyczaju palenia ziół i szukania kwiatu paproci. W tej zaprezentowały się koła gospodyń  wiejskich z: Ulanicy, Pawłokomy i Dylągowej, Zespół „Pogórzanki” z Pawłokomy, Chór „Akord” oraz Uniwersytet Złotej Jesieni. Była więc okazja do integracji i gromadnego śpiewania. Ponadto publiczność animował Chór Sobótkowy, kierowany przez A. Kędzierskiego, złożony z ww. grup, któremu towarzyszyła Kapela Ludowa „Dynowianie”. W role narratorek wcieliły się natomiast: Grażyna Malawska i Krystyna Dżuła.

W kolejnej odsłonie nie brakowało tańców przy ognisku w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół nr 3 w Łubnie i dynowskiego gimnazjum. Choreografię tej części przygotowały:  Monika Mączyńska i Krystyna Trybalska. Nietuzinkowym pomysłem było też stworzenie sobótkowego zespołu złożonego z mieszkańców Dynowa i okolic. Za sprawą Daniela Maziarza, który opracował muzykę do fragmentów utworu Jana Kochanowskiego oraz wierszy dynowskich poetów Adama Czekańskiego i Eurydyki (pseudonim – przyp.) można było wysłuchać pięknego, autorskiego koncertu. Wykonawcom towarzyszył chór dziewczęcy kierowany przez Samuelę Łach oraz młodzieży z Ukrainy i Tarnobrzega, która odwiedziła ten region w związku z realizacją programu Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży.

Widowisko „Sobótki” zostało realizowane w ramach projektu: „Daleko do miasta”: narracje o kulturze lokalnej, z funduszy Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura-Interwencje 2017. 

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 17/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium