Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 169/2018, Poniedziałek 18 czerwca 2018 r., Marka i Elżbiety
Opublikowano
Przemyśl
Jubileuszowe forum nauczycieli
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J.G. Pawlikowskiego w Przemyślu po raz 20. zorganizowała Forum Nauczycieli Bibliotekarzy. W ramach jubileuszowego spotkania odbyła się konferencja naukowa poświęcona zagadnieniom czytelnictwa dzieci i młodzieży szkolnej.
fot. W. Szałajko
Występ młodych artystów z Klubu garnizonowego działającego przy 5. Batalionie Strzelców Podhalańskich w Przemyślu.

W konferencji wzięli udział dyrektorzy szkół i bibliotek, poloniści oraz bibliotekarze bibliotek szkolnych i pedagogicznych województwa podkarpackiego. Prelegentami byli wybitni przedstawiciele środowiska akademickiego wiodących uczelni w Polsce. Dr hab. prof. UW Grzegorz Leszczyński przybliżył zainteresowania czytelnicze młodzieży oraz przedstawił kanon najciekawszych lektur dla „młodych – dorosłych”, które powinny się znaleźć w każdej bibliotece.

Prelekcję pt. „Książki na receptę z receptą na życie” zaprezentowała dr Wanda Matras-Mastalerz z Instytutu Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Tematyka dotyczyła biblioterapii i książek wspomagających proces biblioterapeutyczny. Przykłady dobrych praktyk wspomagających czytanie przybliżyła z kolei Maja Wilczewska-Wojczyszyn z Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego Biblioteki Pedagogicznej w Gorzowie Wielkopolskim. Referentka zaprezentowała metody pracy z czytelnikiem, które mogą być wykorzystywane również przez bibliotekarzy szkolnych.

W programie konferencji znalazło się również głośne czytanie fragmentów Quo vadis Henryka Sienkiewicza – lektury piątej edycji Narodowego Czytania, któremu patronuje para prezydencka.

W występie artystycznym repertuar piosenek do ekranizacji filmowych lektur szkolnych zaprezentowali podopieczni Elżbiety Bernatek z 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Chcesz dodać własne ogłoszenie?
Wybierz wydanie papierowe lub online. Dotrzyj do 100 000 czytelników szybko i łatwo.
Dodaj ogłoszenie