Życie Podkarpackie nr 13/2017 Życie Podkarpackie nr 13/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 89/2017, Czwartek 30 marca 2017 r., Amelii i Jana
Opublikowano
Region, Korczowa
36 zabytkowych przedmiotów w autokarze
W połowie sierpnia funkcjonariusze Służby Celnej podczas kontroli ukraińskiego autokaru, którym podróżowały 42 osoby, w bagażu 41-letniego obywatela Stanów Zjednoczonych znaleźli 36 przedmiotów o charakterze zabytkowym.
fot. serwis IC Przemyśl
Wśród innych zabytków były też austriackie korony z 1902 roku.
fot. serwis IC Przemyśl

15 sierpnia funkcjonariusze Służby Celnej podczas kontroli ukraińskiego autokaru, którym podróżowały 42 osoby, w bagażu 41-letniego obywatela Stanów Zjednoczonych znaleźli 36 przedmiotów o charakterze zabytkowym. Wśród nich były monety (najstarsza z 1772 roku), banknoty (korony austriackie z 1902 roku) oraz malowany na drewnie obraz przedstawiający wizerunek Matki Bożej z dzieciątkiem. Podróżny nie zgłosił ich wcześniej do kontroli. Mężczyzna tłumaczył funkcjonariuszom Służby Celnej, że przedmioty kupił dla siebie we lwowskim antykwariacie za kwotę około 400 zł i nie wiedział, że należy je zgłosić na granicy.

Wszystkie zakwestionowane zabytki trafiły do magazynu Oddziału Celnego w Korczowej. Dokładna opinia, co do charakteru zatrzymanych przedmiotów, a także ich wartość będą znane po ocenie dokonanej przez biegłych w trakcie toczącego się postępowania.

Zgodnie z polskim ustawodawstwem na przywóz zabytków nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia. Jeśli jednak taki przywóz dokonywany jest z państw nienależących do Unii Europejskiej (tak jak w tym przypadku z Ukrainy), to należy go zgłosić w urzędzie celnym, w celu objęcia przedmiotu procedurą dopuszczenia do obrotu lub inną procedurą celną. Ponadto należy mieć na uwadze ograniczenia dotyczące wywozu dóbr kultury obowiązujące w państwie, z którego taki wywóz następuje.
fot. serwis IC Przemyśl
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 13/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium