Życie Podkarpackie nr 48/2016 Życie Podkarpackie nr 48/2016

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 338/2016, Sobota 3 grudnia 2016 r., Franciszka i Ksawerego
Opublikowano
Przemyśl
Miliony złotych wyrzucane w błoto
Droga prowadząca do Fortu VIII „Łętownia” jest w fatalnym stanie. Po każdym większym opadzie deszczu płynąca nią woda drąży coraz większe koleiny. Mieszkańcy klną na partactwo i wyrzucanie pieniędzy w błoto, a Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl nie może się doprosić wykonawcy naprawy w ramach 5-letniej gwarancji. Przypomnijmy tylko, że m.in. na ten cel poszło ponad 23,5 miliona złotych!
fot. Mariusz Godos
Droga dojazdowa do fortu w Łętowni jest w złym stanie.

Droga, będąca dobrym skrótem pomiędzy Kuńkowcami a Ujkowicami, liczy ok. 5 km. To droga powiatowa, ale jej fragment – od rozjazdu koło popularnego krzyża do wjazdu do lasu przed Lipowicą – został swego czasu oficjalnie przekazany Związkowi Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl. Ten  w ramach projektu pod nazwą „Zagospodarowanie zespołu zabytkowego Twierdzy Przemyśl w celu udostępnienia dla turystyki kulturowej, etap I” miał go wyremontować. Projekt realizowany był w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 2013 i znacznie współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Finał prac przypadł na listopad 2015 r. Całkowity koszt to 23 mln 535 tys. 447 zł, z czego unijne dofinansowanie to 10 mln 380 tys. 735 zł. (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
16 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
tragos 185.25.123.159 21.08.2016

Po raz kolejny, ta droga wygląda jak wyschnięta rzeka, żenada...

user
Maly 31.183.210.203 21.08.2016

Rowerem raczej się nie wybierać ponieważ po spotkaniu np. z samochodem terenowym lub nawet ciężarowym (które skracają sobie drogę do Ujkowic itd.) nie wiadomo gdzie jechać?  Istny tuman kurzu.

user
Maly 31.183.210.203 21.08.2016

Brak dobrego odwodnienia korpusu drogi (odpowiednie rowy + sączki poprzeczne) po obu stronach oraz dużym spadku podłużnym przedmiotowej drogi  jest przyczyną, że podczas gwałtownych opadów nawierzchnia po prostu sobie spływa! 

user
nnnn 83.15.191.210 22.08.2016

tak się dzieje gdy chcemy wdrażać na siłę stare technologie. za franza Josefa mieli nieograniczone środki finansowe na coroczne odtwarzanie tych dróg  i armie 100 tys. wojska do roboty. trzeba tam po prostu wylać asfalt i tyle. konserwator musi wreszcie zrozumieć że nie można z całego miasta skansenu. albo niech buli kasę na coroczne remonty.  

user
m 31.183.223.241 22.08.2016

Może nowa Pani Konserwator nie jest tak prymitywna w swoim myśleniu jak jej poprzedniczka???

Twierdza Przemyśl powinna się rozwijać - dla rozwoju turystyki drogi są podstawową i pierwszorzędną sprawą.

 

 

user
w 94.40.44.230 22.08.2016

wstyd, partactwo, myślenie z przed epoki lodowcowej- trochę smutno- takie to przemyskie podkarpacie, tu nie zmieni się chyba nic nawet za sto lat

user
biurwa 185.25.123.184 22.08.2016

Przecież w tym remoncie dróg fortecznych nikomu ta na prawdę nie chodziło o jakieś tam forty. Priorytetem było udostępnienie rozlicznych terenów pod zabudowę jednorodzinną a co za tym idzie podniesienie cen gruntów przyległych do tychże dróg fortecznych.

user
tt 31.183.206.233 22.08.2016

Pojechaliśmy z żoną na rowery na trasę od Kuńkowiec do Lipowicy, po wjeździe na tą drogę i przejechaniu 300 metrów z góry nadjechała duża ciężarówka do przewożenia drzewa. Przejazd ciężarówki wywołał burzę piaskową, nie mieliśmy gdzie uciec przed kurzem i piaskiem.  To było straszne przeżycie i aż nie mogę uwierzyć, że nad inwestycją naprawy drogi czuwali inżynierowie i specjaliści od budowy dróg. Osoba odpowiedzialna za tą drogę powinna się puknąć w głowę i wracać do szkoły po naukę budowy dróg. W okolicach Przemyśla to ładny teren dla rowerów, ciągnie się dalej przez las i na prawo do Żurawicy, ale tam też taka sama historia - auto przejedzie i powoduje burzę piaskową - kompromitacja inwestora i gospodarzą, więcej tam nie pojedziemy bo boimy się o swoje życie.   

user
Zenon Mściwój 31.183.242.184 22.08.2016

Kolejna droga turystyczna zamienia się w skrót dla zmotoryzowanych ! Pierwotnie droga forteczna o twardej wapienno brukowej (wapień z kopalni na Wapiennicy) nawierzchni ,zabytkowy dukt teraz szutrowy koszmar.

Pokrycie całego Pogórza Przemyskiego asfaltem niestety nie przysporzy temu regonowi turystów a wręcz odstraszy tych co poszukują naturalnych niezurbanizowanych rejonów inni i tak wybiorą Zakopane lub Sopot .

Tylko dziką przyrodą i naturalną korelacją historii i natury możemy być oryginalni i wyjątkowi kolejne "Karkonosze" nikogo nie przyciągną a niestety raczej na masową turystykę nie ma co liczyć bo nie mamy morza ,gór ,jezior zaplecza hotelowo wypoczynkowego ,należy pozbyć się marzeń o drugim Karpaczu czy Międzyzdrojach !

Wyrzucajmy setki milionów na drogi które posłużą paru procentom obywateli lub zniszczeją sobie samotnie gdzieś w głuszy a na prosty zabieg operacyjny trzeba czekać kilka miesięcy lub lat ...


 

user
sdsf 46.170.35.138 23.08.2016

Smutne..... niestety tereny piękne ale wybierając sie na spacer czy też na rowery, jak przejedzie samochód wznieca tumany kurzy. Wiecej tam sie nie wybiorę z rodziną

user
pan 185.18.135.39 23.08.2016

Czy ktoś za to wreszcie odpowie???!!!!!

user
n 31.183.223.241 24.08.2016

Jeżeli nie będzie dobrej komunikacji- dróg asfaltowych to turyści na pewno nie przyjadą.

user
Indianer 31.183.242.184 17:00:34 24-08-2016

Akurat drogi forteczne nie mają nic wspólnego z komunikacją i turystycznym "napływem" lub "odpływem" a ich pierwotny stan był o wiele lepszy niż obecny!?

Wspólnie z fortami stanowiły historyczną atrakcję Przemyśla i okolic ,należało je tylko rewitalizować a nie pokrywać nietrwałą nawierzchnią za grube miliony.

Houk!

user
on 46.170.35.138 24.08.2016

Ja na tych dziurskach rozwaliłem koło!!!! a Ci cali wykonawcy mają to w ... na te drogi to tylko samochodem terenowym albo traktorem..

user
on 46.170.35.138 24.08.2016
W tym kraju życie ludziom się uprzyksza zamiast budować to burzą... ot cała polityka..
user
asdf 31.174.205.76 28.08.2016

Ludzie a kogo wy obchodzicie . postukajcie się w te łby albo nauczcie się rozliczać patałchów na których głosowaliście .

nr 48/2016
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Prezenty z okazji mikołajek lub pod choinkę...
  • Kupuję on-line
  • Wynajduję w małych sklepikach lub centrach handlowych
  • Stawiam na bony podarunkowe
  • Sam tworzę