Życie Podkarpackie nr 50/2017 Życie Podkarpackie nr 50/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 350/2017, Sobota 16 grudnia 2017 r., Euzebiusza i Zdzisławy
Opublikowano
Przeworsk
Brakuje krwi. Powinniśmy się nią dzielić
Liczba wypadków w naszym województwie jest ciągle duża, co wiąże się z nieustannym zapotrzebowaniem na krew. Dlatego też każda akcja krwiodawstwa jest bardzo ważna, a każda oddana jednostka – bezcenna.
fot. Barbara Chmura
Dawcy z uśmiechem podzielili się swoją krwią.

Obecnie jedyny optymalny stan krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie to AB RhD+, zaś średni 0 RhD+. Stan pozostałych grup krwi jest bardzo niski. Akcji poboru jest w naszym regionie coraz więcej, dlatego warto się na nie zgłaszać, by pomóc potrzebującym.

17 sierpnia, w ramach IX edycji kampanii sieci supermarketów Intermarché i Bricomarché oraz Polskiego Czerwonego Krzyża „Zbieramy Krew dla Polski”, można było się podzielić cząstką siebie. Mimo deszczowej aury do krwiobusa zgłosiło się 49 osób, z których 38 mogło oddać bezcenny dar. W sumie udało się zebrać 17,1 litrów krwi. Wśród uczestników rozlosowano 10 apteczek samochodowych, zaś na najmłodszych czekał specjalny kącik malowania twarzy. W ramach IX edycji akcji „Zbieramy Krew dla Polski” został przeprowadzony również konkurs plastyczny adresowany do dzieci z przeworskich przedszkoli pod hasłem: „Oddając krew – ratujesz życie”. Chęć udziału w konkursie wyraziło „Bajkowe Przedszkole”. Dzieci wykonały 13 prac plastycznych przedstawiających kropelkę krwi, a także pracę grupową pt. Czerwona kropelka życia. Mali artyści otrzymali dyplomy i upominki od Intermarché w Przeworsku oraz od Oddziału Rejonowego PCK w Przeworsku, który był współorganizatorem przedsięwzięcia.
fot. Barbara Chmura
Mimo niesprzyjającej aury, chętnych do rejestracji nie brakowało.

Dołącz do grona dawców

Akcje poboru są organizowane przez przeworski oddział średnio co miesiąc, dlatego osoby, które chciałyby się podzielić swoją krwią, ciągle mają szansę dołączyć do grona dawców. Najbliższy pobór krwi w powiecie przeworskim zostanie przeprowadzony 20 września w sali konferencyjnej starostwa powiatowego. 3 września odbędzie się XV Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi PCK do Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej. Zgłoszenia grup pielgrzymkowych, obecności sztandarów, darów ofiarnych przyjmuje Oddział Rejonowy PCK w Przemyślu: telefon 16 670 04 02 , faks/tel. 16 670 60 68 lub e-mail: or.przemysl@pck.org.pl w terminie do 31 sierpnia.
fot. Barbara Chmura
Prace wykonane przez dzieci z „Bajkowego Przedszkola”.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
Sonda
Co wg Ciebie mogłoby powstać na placu Rotmistrza Pileckiego w Przemyślu (za przystankami na Jagiellońskiej)?
  • galeria handlowa
  • hotel
  • parking
  • centrum sportowo-rekreacyjne
  • myjnia
  • ważny pomnik
  • fontanna multimedialna
  • zielony skwerek jak dotychczas
nr 50/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium