Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 140/2018, Niedziela 20 maja 2018 r., Bernarda i Bazylego
Opublikowano
Przemyśl
Polska Walcząca – symbol chroniony prawem [WIDEO]
Przy okazji 72. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego pojawił się filmowy spot zatytułowany „Upamiętniaj godnie”.
fot. Jacek Szwic
Czy naprawdę w taki sposób trzeba podkreślać patriotyzm kibiców czwartoligowego klubu?

Film jest zapowiedzią ruszającej właśnie kampanii społecznej pod hasłem „Upamiętniaj godnie”, która ma zwrócić uwagę na znaczenie słynnego symbolu walki polskiego narodu z okupantem podczas II wojny światowej. Chodzi o wyrażenie sprzeciwu wobec używania i nadużywania symbolu Polski Walczącej, na przykład w kontekście ulicznej agresji. W filmie (...)

Chroniony prawem

Od dwóch lat symbol Polski Walczącej jest chroniony prawem. W czerwcu 2014 roku Sejm RP uchwalił Ustawę o ochronie Znaku Polski Walczącej, a dwa miesiące później w trakcie obchodów 70. rocznicy wybuchu powstania podpisał ją ówczesny prezydent RP Bronisław Komorowski. Zgodnie z artykułem 1. tej ustawy znak Polski Walczącej, będący symbolem walki polskiego narodu z niemieckim agresorem i okupantem podczas II wojny światowej, stanowi dobro ogólnonarodowe i podlega ochronie należnej historycznej spuściźnie Rzeczypospolitej Polskiej.

Według ustawy, otaczanie tego symbolu czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela RP. Zaś zgodnie z jej artykułem 3.: „Kto publicznie znieważa Znak Polski Walczącej, podlega karze grzywny”. Od 2014 roku znak ten jest też elementem oznaki rozpoznawczej Jednostki Wojskowej Komandosów, czyli oddziału Wojsk Specjalnych, stacjonującego w Lublińcu, najstarszej jednostki polskich komandosów, istniejącej od 1961 roku.

Polska Walcząca na parkanie

Pięknie było, kiedy 1 sierpnia obok Pomnika Orląt przemyscy harcerze układali z białych i czerwonych zniczy znak Polski Walczącej. Mniej pięknie, a właściwie głupio wygląda ten znak na koszulce młodzieńca siedzącego w barze przy piwie. Jeszcze gorzej na koszulce kibica wydzierającego się wulgarnie podczas zadymy na stadionie, albo, kiedy „święty” dla wielu symbol widnieje nabazgrany na murze albo płocie. W serialu „Dom” jest pewna scena. Rzecz dzieje się niedługo po wojnie, w lokalu z dancingiem, orkiestra zaczyna grać Czerwone maki na Monte Cassino. Pijana Basia Lawinówna ciągnie swego towarzysza na parkiet, a wtedy podchodzi do niej któryś z gości i mówi z groźbą w głosie: – Tego się nie tańczy! Po prostu symbole narodowe należy szanować.

fot. Aleksandra Białoń
Pięknie było, kiedy 1 sierpnia obok Pomnika Orląt przemyscy harcerze układali z białych i czerwonych zniczy znak Polski Walczącej.
artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
xx 31.183.235.176 11.08.2016

Polska Walcząca to nie sprzeciw wobec agresji!! niedouczony redaktorku a sprzeciw wobec OKUPANTA  i NAJEŹDŹCY niszczącego kulturę , historię i narodowość  w tym przypadku Polaków.

nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium