Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 145/2018, Piątek 25 maja 2018 r., Urbana i Grzegorza
Opublikowano
Region
Ofiary odnalezione po latach
W trakcie ekshumacji przy dwóch szkieletach ujawniono szkaplerze. Jeden wykonany był ze srebra, a drugi najprawdopodobniej z cyny, bo brakowało zaśniedzeń. Napisy w języku polskim pozwalają na wyciągnięcie wniosku, że ujawnione szkielety należały najprawdopodobniej do osób narodowości polskiej. W zaciśniętej dłoni jednego z nich znajdował się sygnet z inicjałami – w dużą literę H wpisana była litera K.
fot. ze zbiorów IPN oddział Rzeszów
W trakcie ekshumacji przy dwóch szkieletach ujawniono szkaplerze. Jeden wykonany był ze srebra, a drugi najprawdopodobniej z cyny (brak zaśniedzeń). Napisy w języku polskim pozwalają na wyciągnięcie wniosku, że ujawnione szkielety należały najprawdopodobniej do osób narodowości polskiej.

Odnalezienie ludzkich szczątków w Jaworniku Ruskim nie jest sensacją. Dziewięć lat temu prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie prowadził śledztwo w sprawie zbrodni przeciwko ludzkości, polegającej na bezprawnym pozbawieniu wolności 23 stycznia 1945 r. w Pawłokomie siedmiu osób narodowości polskiej, a następnie ich zabójstwa w nieustalonym miejscu i okolicznościach przez członków Ukraińskiej Powstańczej Armii. Śledztwo niczego jednak nie rozwiązało i zakończyło się 29 sierpnia 2007 r. postanowieniem o umorzeniu. 17 grudnia 2015 r. do Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie wpłynęło ponownie zawiadomienie o tej zbrodni (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
3 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
-plus 185.25.123.167 08.08.2016

ukry

user
mk 91.193.208.124 10.08.2016

Jest żle , a nawet bardzo żle . W/g  powszechnie  dostepnych informacji / TVP   ,  Polskie  Radio, prasa / , w Polsce  przebywa  na podstawie ważnych wiz   około 0,9 mln Ukraińców . Do tego trzeba dodać / dzisiejsza  informacja  w tv , internecie około 0,1 mln    tej samej narodowości   na podstawie  / większy problem /   prawa do  stałego pobytu .Więc jak  widać , problem istnieje i co gorsza , narasta . ON MUSI BYĆ W TRYBIE PILNYM ROZWIĄZANY , ZWŁASZCZA,ŻE JEST TO ODWIECZNY / TAK JAK NIEMCY / WRÓG POLSKI I POLAKÓW.

user
nim 31.128.8.22 14.08.2016

Henryk Kwinto ???


nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium