Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 113/2018, Poniedziałek 23 kwietnia 2018 r., Jerzego i Wojciecha
Opublikowano
Jarosław
Czy ratusz ogranicza przyjęcia do gimnazjów?
– Odblokujcie nabór do gimnazjów. Jedne szkoły mogą przyjmować. Inne nie. Takie działania nie leżą w zakresie kompetencji urzędu. Nie wyróżniajcie jednych placówek kosztem innych. Pozwólcie decydować rodzicom – apelowali na ostatniej sesji radni do władz Jarosławia.
fot. Roman Kijanka
Renata Chlebowska, dyrektor Wydziału Oświaty w UM Jarosławia pokazywała dane dotyczące gimnazjów. Radni mieli swoje zdanie niekoniecznie związane ze statysyką

Problem z rekrutacją do gimnazjów pojawił się w Jarosławiu pod sam koniec naboru. Okazało się, że jedne placówki mają za dużo chętnych, inne mniej, a wśród rodziców zapisujących uczniów do gimnazjów zaczęło krążyć zdanie, że miejscy urzędnicy próbują wpływać na ich decyzje o wyborze.

– Do szkół dostali się uczniowie mieszkający w ich obwodzie oraz najlepsi z innych. Jeśli uczeń dobrze się uczył nie było problemu z przyjęciem go do szkoły poza jego obwodem – tłumaczyła Renata Chlebowska, dyrektor Wydziału Oświaty w UM. – To mija się z prawdą. W gimnazjum nr 1 było 5 oddziałów będzie 4. Otwórzcie nabór. Nie zakładajcie z góry, że oddziału nie będzie – odpowiadał Mariusz Walter. Zwracano uwagę na blokowanie uczniom z sąsiednich miejscowości możliwości przyjęcia do gimnazjum w mieście. Na limity przyjęć zmieniane w zależności od tego, jakiej szkoły dotyczą. Na ograniczanie rodzicom prawa do wyboru szkoły. Próba tłumaczenia przez dyrektor wydziału, która pokazywała wyniki egzaminów, też nie znalazła uznania u radnych.

Równi i równiejsi

– Nie można oceniać pracy szkoły na podstawie jednego egzaminu. Jej pracę definiuje szereg czynników – przypominał Jarosław Pagacz. Wynik naboru pokazane przez R. Chlebowską też stały się dla radnych przykładem pokazującym, że gimnazja są nierówno traktowane. Wynika z nich, ze do gimnazjum nr 1 zapisano 60 uczniów z obwodu i 32 spoza. W gimnazjum nr 2 odpowiednio 55 i 59. W trzecim 33 i 23. Do czwartego zapisano 13 i 14, a piątego 18 i 24. – Jedynka jest ograniczana. Inne szkoły mają procentowo znacznie więcej uczniów spoza okręgu – zwracał uwagę M. Walter. – Problem polega na tym, że są mody na szkoły. Do jednej chce się zapisać więcej, inne mają mniej chętnych. Myślmy o całej oświacie, a nie roztrząsajmy pojedynczych przypadków – apelował Szczepan Łąka. – Otwierajmy się na uczniów spoza miasta, bo teraz robimy odwrotnie. Przy spadającej liczbie uczniów, chcąc utrzymać szkoły, powinniśmy ich przyjmować – mówił Michał Muzyczka. – To złożony problem. Oświaty nie finansuje się tylko z subwencji. Dodatkowe oddziały to koszt dla miasta – przypominał S. Łąka. – To jest inwestycja, a nie ekonomia – odpowiadał M. Walter.

Z dyskusji radnych wynikało, że są podejrzenia o celowe działania urzędu skierowane przeciwko jednemu z gimnazjów. Chodzi o gimnazjum nr 1.

Bez konkluzji

Pełna emocji dyskusja skończyła się tylko przedstawieniem argumentów. Zamknął ją wiceburmistrz Wiesław Pirożek przypominając, że w najbliższym czasie zmieni się ustawa o szkolnictwie i wtedy będzie o czym debatować. Dariusz Tracz, zastępca burmistrza ds. infrastruktury społecznej potwierdził, że do ratusza wpłynęło pismo z gimnazjum nr 1 o utworzenie dodatkowego oddziału. Jak zaznaczył, sprawa jest rozpatrywana, a jeśli chodzi o rekrutację, to jeszcze trwa. Rozpatrywane są odwołania, rodzice jeszcze podejmują decyzje o przeniesieniu. Trudno więc traktować ją jako sprawę zakończoną. 

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania